• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Փաշինյանի գրասենյակին
Մենք կտրականապես մերժում ենք Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի մարտի 18-ի հայտարարությունը, որը պարունակում է բացարձակապես անհիմն մեղադրանքներ Ադրբեջանի հասցեին՝ խեղաթյուրելով տեղում իրական իրավիճակը և սահմանին գնդակոծության փաստերը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
«Ադրբեջանական բանակի դիրքերի գնդակոծության դադարեցումը, ինչպես նաև հայ զինծառայողների բացահայտ սադրանքները, որոնք տեսագրված են, և որոնց մասին հայկական կողմը տեղյակ է, կայունության անհրաժեշտ պայման է»,- նշել է Հաջիզադեն։
Նա ընդգծել է, որ Երևանը, բարի կամք դրսևորելու և սադրանքները դադարեցնելու փոխարեն, վերացական և գործնականում անհնարին առաջարկներ է անում, ինչպես եղավ ադրբեջանական տարածքների շուրջ 30-ամյա օկուպացիայի ժամանակ։ «Սա հիշեցնում է Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկները՝ օկուպացիային դադարեցնելու կոչերի փոխարեն։ Եթե Հայաստանի կառավարությունն իսկապես առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, ինչպես պնդում է վարչապետի աշխատակազմը, ապա տեղին կլինի բացատրել, թե որքանով է լայնածավալ ռազմականացումը, ներառյալ սահմանամերձ շրջաններում հարձակողական զինատեսակների տեղակայումը, համահունչ այս օրակարգին»,- ընդգծել է մամուլի քարտուղարը։

18 Марта 2025 - 15:40
Мы решительно отвергаем заявление офиса премьер-министра Армении от 18 марта, содержащее абсолютно беспочвенные обвинения в адрес Азербайджана, искажающее реальную ситуацию на земле и факты обстрелов на границе.
«Прекращение обстрелов позиций азербайджанской армии, а также откровенных провокаций армянских военнослужащих, зафиксированных на видеозаписях и о которых осведомлена армянская сторона, является необходимым условием для стабильности», — отметил А.Гаджизаде.
Он подчеркнул, что Ереван вместо того, чтобы продемонстрировать шаг доброй воли и прекратить провокации, выдвигает абстрактные и практически невыполнимые предложения, как это было во время почти 30-летней оккупации азербайджанских территорий. «Это напоминает предложения, которые выдвигали сопредседатели Минской группы, вместо призывов к прекращению оккупации. Если правительство Армении, действительно руководствуется мирной повесткой, как заявляет офис премьер-министра, то было бы уместно объяснить, каким образом масштабная милитаризация, включая размещение наступательного вооружения в приграничных районах, соответствует этой повестке», — подчеркнул пресс-секретарь.