• Իրաքի խորհրդարանի պատգամավորը՝ Խոջալուի ցեղասպանության ճանաչման մասին
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին ասել է Իրաքի խորհրդարանի անդամ Արշադ Ռաշադ Սալեհին՝ ելույթ ունենալով Բաքվում անցկացվող՝ «Թուրքմենական ժառանգություն. քաղաքացիական հասարակությունների համերաշխություն» ֆորումում։
«Իրաքին և Ադրբեջանին միավորում է ընդհանուր լեզուն, մշակութային կապերը, ժառանգությունը՝ մեր Ֆիզուլին: Մենք նույն պոեզիան ու մշակույթն ունենք։ Թուրքմենների դեմ առաջին ջարդը հայերը կատարել են Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո՝ 1920թվականին: 1975 թվականին Սադդամի ռեժիմի ներխուժումը թուրքմենական հողեր և դրանց հետագա օկուպացումը՝ այլ երկրների կողմից թուրքմեններին որպես ազգի ինքնությունից անջատելու փորձ էր: Մենք՝ Իրաքի թուրքմեններս, փորձել ենք պահպանել մեր ազգային ինքնությունը այս հողերում՝ մեր պոեզիայի, մշակույթի և պատմության ուժով: Մենք երբեք չենք մոռացել մեր լեզուն, պատմությունն ու մշակույթը»,- հայտարարել է իրաքցի պատգամավորը։

• Депутат иракского парламента о признании Ходжалинского геноцида
Как сообщает АПА, об этом депутат иракского парламента Аршад Рашад Салехи сказал в ходе выступления на проходящем в Баку форуме «Туркманское наследие: солидарность гражданских обществ».
«Ирак и Азербайджан объединяет общий язык, культурные связи, наследие — наш Физули. У нас единая поэзия, культура. Первая резня против туркманов была совершена армянами после Первой мировой войны в 1920 году. В 1975 году вторжение режима Саддама на туркманские земли и их последующая оккупация другими странами были попыткой отделить туркманов от их идентичности как нации. Мы, иракские туркманы, старались сохранить свою национальную идентичность на этих землях силой нашей поэзии, культуры и истории. Мы никогда не забывали свой язык, историю и культуру», — заявил иракский депутат.