• Մնացականյան Հայաստանը մեզ զենք ու զինամթերք է մատակարարել
Մարտի 17-ին շարունակվել է՝ Հայաստանի քաղաքացիներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Լյովա Մնացականյանի և մյուսների դեմ հարուցված քրեական գործերի դատաքննությունը, որոնք մեղադրվում են՝ խաղաղության և մարդկության դեմ բազմաթիվ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմի նախապատրաստում և վարում, ցեղասպանություն, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում, ինչպես նաև ահաբեկչություն, ահաբեկչության ֆինանսավորում, իշխանության բռնի բռնազավթում կամ իշխանության բռնի պահպանում և այլնի մեջ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Բաքվի Դատական համալիրումու տնվող Բաքվի ռազմական դատարանում՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ և դատավորներ Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի (պահեստային դատավոր Գյունել Սամեդովա) կազմով տեղի ունեցած դատական նիստում՝ մեղադրյալներից յուրաքանչյուրին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ իրենց խոսած լեզվով, ինչպես նաև փաստաբանան։
Նա խոստովանել է, որ անջատողական ռեժիմի «բանակում» բարձր պաշտոններում նշանակվելու որոշումները կայացվել են Հայաստանում:
Լյովա Մնացականյանը հայտարարել է, որ «փոխգնդապետ» և ավելի բարձր կոչումով պաշտոններում նշանակումները կատարվել են Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի, պաշտպանության նախարարի և ՀՀ նախագահի կողմից։
«Որպես «բանակի հրամանատար»՝ ես կարող էի նշանակել «մայոր» և ցածր կոչումների պաշտոններում, կամ մինչև «մայոր» կոչումներ շնորհել»,- ասել մեղադրյալը։
Նա հավելել է, որ անջատողական ռեժիմի «բանակի» ֆինանսական հարցերը որոշվել են Հայաստանի պաշտպանության նախարարության, իսկ զենքի ու զինամթերքի մատակարարումը այդ երկրի Զինված ուժերի կողմից։
Լյովա Մնացականյանը նաև հայտարարել է, որ նրան անջատողական ռեժիմի «պաշտպանության նախարարի» և «բանակի հրամանատարի» պաշտոնում 2015 թվականի հունիսին նշանակել է Սերժ Սարգսյանը, ով այն ժամանակ Հայաստանի նախագահն էր։

• Мнацаканян: Армения снабжала нас оружием и боеприпасами
17 Марта продолжился судебный процесс по рассмотрению уголовных дел в отношении граждан Армении Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левы Мнацаканяна и других, обвиняемых в совершении многочисленных преступлений против мира и человечности, военных преступлений, включая подготовку и ведение агрессивной войны, геноцид, нарушение законов и обычаев войны, а также терроризм, финансирование терроризма, насильственный захват власти или насильственное удержание власти и др.
Как передает АЗЕРТАДЖ, на судебном заседании, прошедшем в расположенном в Бакинском судебном комплексе Бакинском военном суде под председательством судьи Зейнала Агаева в составе судей Джамала Рамазанова и Анара Рзаева (резервный судья Гюнель Самедова), каждый из обвиняемых был обеспечен переводчиком на язык, которым владеет, а также адвокатами для защиты.
Он признал, что решения о назначениях на высокие должности в «армии» сепаратистского режима принимались в Армении.
Лева Мнацаканян заявил, что назначения на должности в звании «полковник-лейтенант» и выше производились начальником Генерального штаба Вооруженных сил, министром обороны и президентом Армении.
«Я, как «командир армии», мог назначать на должности в звании «майора» и ниже, или присваивать звания до «майора», — рассказал подсудимый.
Он добавил, что финансовые вопросы «армии» сепаратистского режима решались Министерством обороны Армении, а снабжение оружием и боеприпасами — Вооруженными силами этой страны.
Также Лева Мнацаканян заявил, что его назначил на должность «министра обороны» и «командующего армией» сепаратистского режима в июне 2015 года Серж Саргсян, который на тот период был президентом Армении.