• ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում բարձր են գնահատել Բաքվի նախաձեռնությունը
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի բաժնի և մշակույթի արտակարգ իրավիճակների ոլորտի տնօրեն, 1954թ. կոնվենցիայի և 1970թ. կոնվենցիայի քարտուղար Քրիստի Պիկկատը, ելույթ ունենալով Բաքվում անցկացվող՝ «Մարդկային հնագույն բնակավայրերի պաշտպանություն. սպառնալիքներ և ժամանակակից մոտեցումներ» միջազգային համաժողովում, բարձր է գնահատել՝ COP29-ի նախագահության ժամանակ Ադրբեջանի կողմից առաջադրված՝ «Մշակույթը կլիմայի համար» նախաձեռնությունը:
Այս մասին Report-ին հայտնել են Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունից։
Նա նշել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հպարտանում է՝ անցյալ տարվա նոյեմբերին COP29-ի շրջանակներում կայացած մշակույթի նախարարների երկխոսությանը մասնակցելու համար և համաժողովի ընթացքում մեր երկրի կողմից առաջադրված՝ «Մշակույթը կլիմայի համար» նախաձեռնությունը համարում է կարևոր քայլ՝ կլիմայի փոփոխության հետևանքների հաղթահարման գործում։ Մշակույթի ինտեգրումը կլիմայական գործողություններին, կօգնի մոբիլիզացնել հանրությանը՝ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը նվազեցնելու համար, ընդգծել է Կ. Պիկկատը:

17 Марта 2025 - 10:10
Директор отдела культуры и чрезвычайных ситуаций сектора культуры ЮНЕСКО, секретарь Конвенции 1954 года и Конвенции 1970 года Кристи Пиккат, выступая на международной конференции «Охрана древних поселений человека: угрозы и современные подходы» в Баку, высоко оценила инициативу «Культура для климата» (Culture for Climate – C4C), выдвинутую Азербайджаном во время председательства на COP29.
Об этом Report сообщили в Министерстве культуры Азербайджана.
Она отметила, что ЮНЕСКО гордится участием в диалоге министров культуры, проведенном в рамках COP29 в ноябре прошлого года, и считает инициативу «Культура для климата», выдвинутую нашей страной во время конференции, важным шагом в преодолении последствий изменения климата. Интеграция культуры в климатические действия будет способствовать мобилизации общественности для снижения последствий изменения климата, подчеркнула К.Пиккат.
Отметим, что инициатива «Культура для климата», выдвинутая Азербайджаном в рамках COP29, направлена на формирование позитивной повестки дня в этой области путем применения норм культуры поведения, чувствительного к изменению климата. C4C нацелена на трансформацию культуры в эффективную силу для позитивных климатических действий через продвижение и представление традиций, искусства и наследия.