• Բուլղարիայի նախկին նախագահ. Ադրբեջանն իրեն դրսևորել է, որպես վստահելի դաշնակից
Հարավարևելյան Եվրոպան Ադրբեջանին համարում է կարևոր գործընկեր. Մեզ համար դժվարին ժամանակներում Ադրբեջանը իրեն դրսևորել է, որպես վստահելի դաշնակից։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Բուլղարիայի նախկին նախագահ Ռոսեն Պլևնելիևը։
«Բուլղարիան այլևս ռուսական գազ չի ստանում։ Այս դժվարին ժամանակաշրջանում Ադրբեջանը մեզ համար դարձավ էներգիայի հուսալի մատակարար, ինչը մեր հարաբերությունները բարձրացրեց նոր մակարդակի»,- նշել է նա։
Ռոսեն Պլևնելիևը նաև հայտնել է նոր նախագծերի մասին. «Մենք Չինաստանից Եվրոպա փոխադրումներ ենք իրականացնում Ադրբեջանի տարածքով։ Նոր նախագծին կմասնակցեն Ռումինիան, Բուլղարիան, Հունգարիան, Վրաստանը և այլ երկրներ»։

• Бывший президент Болгарии: Азербайджан зарекомендовал себя надежным союзником
Юго-Восточная Европа считает Азербайджан важным партнером. В трудные для нас моменты Азербайджан зарекомендовал себя надежным союзником.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил бывший президент Болгарии Росен Плевнелиев.
«Болгария больше не получает российский газ. В этот сложный период Азербайджан стал для нас надежным поставщиком энергии, что вывело наши отношения на новый уровень», – отметил он.
Росен Плевнелиев также сообщил о новых проектах: «Мы осуществляем перевозки из Китая в Европу через территорию Азербайджана. В новом проекте примут участие Румыния, Болгария, Венгрия, Грузия и другие страны».