12 Մարտի 2025 - 16:49
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն Անկարայում քննարկել է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հատուկ ներկայացուցիչը գրել է Х սոցցանցի իր էջում:
«Ավարտելով իմ այցն Անկարա՝ երախտագիտություն եմ հայտնում թուրք գործընկերներին՝ Հարավային Կովկասի և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ մտքերի բաց և կառուցողական փոխանակման համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, Վրաստանում իրավիճակը, ինչպես նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը», - նշել է նա։
Գրոնոյի խոսքով, բանակցություններում քննարկվել են՝ փոխգործակցության և տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները, որոնք կարող են օգուտ բերել Հարավային Կովկասի երկրներին, Թուրքիային, Կենտրոնական Ասիայի և ԵՄ-ին:
«Աճող գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում անհրաժեշտ է կրկնապատկել ջանքերը՝ նպաստելու տարածաշրջանային կայունության առաջմղմանը, անվտանգությանը և կայուն խաղաղությանը», - ընդգծել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:

12 Марта 2025 - 14:15
Специальный представитель Европейского союза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалена Гроно обсудила в Анкаре процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Armenia.Az, об этом спецпредставитель написала у себя на странице в соцсети Х.
«Заключая визит в Анкару, выражаю благодарность турецким коллегам за открытый и конструктивный обмен мнениями по вопросам Южного Кавказа и региональной тематике, включая нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией, ситуацию в Грузии, а также армяно-турецкую нормализацию», — отметила она.
По словам Гроно, на переговорах обсуждались возможности взаимодействия и регионального сотрудничества, которые могут принести пользу странам Южного Кавказа, Турции, Центральной Азии и ЕС.
«В условиях растущих глобальных вызовов крайне важно удвоить усилия для продвижения региональной стабильности, безопасности и устойчивого мира», — подчеркнула спецпредставитель ЕС.