• ԲՆԽ-ն՝ ֆրանսիական գաղութային քաղաքականության ենթակա տարածքներում սննդի պակասի մասին
Բաքվի նախաձեռնող խմբի գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբբասովը ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակում մասնակցում է Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, Ա. Աբբասովը, ելույթ ունենալով նստաշրջանում, խոսել է բնիկ բնակչության պարենային անվտանգության վրա գաղութատիրական քաղաքականության ազդեցության և առողջ սննդի անհասանելիության մասին։
Նա նշել է, որ սննդի պակասը լուրջ խնդիր է Ֆրանսիայի գաղութատիրական քաղաքականության ենթակա տարածքներում և ընդգծել, որ տեղական սննդի արդյունաբերությունը ոչնչացվել է, իսկ բնակչությունը լիովին կախված է արտաքին ռեսուրսներից։
Նա հայտարարել է, որ աղքատության բարձր մակարդակը, հատկապես Մայոտում և Ֆրանսիական Գվիանայում, սրում են սնվելու հետ կապված խնդիրները և ամենշատը տուժում են երեխաները:

• БИГ о нехватке продовольствия на территориях, подвергшихся колониальной политике Франции
Исполнительный директор Бакинской инициативной группы Аббас Аббасов принимает участие в 58-й сессии Совета по правам человека в женевском офисе ООН.
Как сообщает Armenia.Az, А. Аббасов, выступая на сессии, рассказал о влиянии колониальной политики на продовольственную безопасность коренного населения и отсутствии доступа к здоровой пище.
В ходе интерактивного диалога со Специальным докладчиком А. Аббасов отметил, что нехватка продовольствия является серьезной проблемой на территориях, подвергшихся колониальной политике Франции, и подчеркнул, что местная пищевая промышленность разрушена, а население находится в полной зависимости от внешних ресурсов.
Он сказал, что высокий уровень бедности, особенно на Майотте и во Французской Гвиане, усугубляет проблемы с питанием, подчеркнув, что в первую очередь от этих проблем страдают дети. Отметив острую необходимость преодоления этой ситуации, А. Аббасов подчеркнул важность статьи 11 Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.