11 Մարտի 2025 - 14:20
Հայաստանը դեռևս տարածքային պահանջներ է պահպանում Ադրբեջանի նկատմամբ, երկրում կան ռևանշիստական տրամադրություններ, այս ամենը շարունակում է խոչընդոտ հանդիսանալ Բաքվի և Երևանի միջև տևական խաղաղության հաստատման ճանապարհին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Աստանայում իր ղազախ գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Բայրամովը շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանին հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների հարթակ տրամադրելու համար։ Նրա խոսքով, այս ժեստը ցույց է տալիս, որ Ղազախստանը մեծ նշանակություն է տալիս Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացին։
«Արդեն երկար ճանապարհ է անցել միջպետական հարաբերությունների կարգավորման և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացում։ Չնայած դրան, կայուն խաղաղության ճանապարհին դեռ շատ խոչընդոտներ են մնում։ Դրանցից գլխավորը Հայաստանի Սահմանադրության մեջ մնացած տարածքային պահանջներն են Ադրբեջանի նկատմամբ, այս երկրի արագ ռազմականացումը, ռևանշիստական տրամադրությունների աճը»,- ասել է նա։

11 Марта 2025 - 11:20
Армения все еще сохраняет территориальные претензии к Азербайджану, в стране наблюдаются реваншистские настроения, все это остается препятствием на пути к прочному миру между Баку и Ереваном.
Как сообщает Report, об этом министр заявил на совместной пресс-конференции с казахстанским коллегой в Астане.
Байрамов поблагодарил Казахстан за платформу для переговоров по нормализации армяно-азербайджанских отношений. По его словам, данный жест свидетельствует о том, что Казахстан придает огромное значение мирному процессу Баку и Еревана.
«Уже проделан достаточно большой путь в процессе нормализации межгосударственных отношений и подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Несмотря на это, на пути к прочному миру остаются множество препятствий. Основные – это сохраняющиеся в Конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану, стремительная милитаризация этой страны, растущие реваншистские настроения», — сказал он.