• Էրդողանը բացահայտում է Ալիևի հետ զրույցի թեմաները
Իգդիր-Նախչըվան գազատարի շնորհիվ Նախչըվանի բնական գազի պահանջարկը ամբողջությամբ կբավարարվի առնվազն 30 տարի։
Ինչպես հաղորդում է Тrthaber-ը, այս մասին մարտի 5-ին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը` խոսելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման մասին։
«Բացի այդ, ես և եղբայրս՝ Իլհամ Ալիևը, քննարկել ենք շատ կարևոր հարցեր, հատկապես Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցությունները», - նախարարների կաբինետի նիստից հետո լրագրողներին ասել է Էրդողանը։
Նշենք, որ մարտի 5-ին Անկարայում տեսակապի միջոցով կայացել է Իգդիր-Նախչըվան գազատարի բացման արարողությունը։ Միջոցառմանը մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
Բացման արարողության ժամանակ նշվել է, որ Իգդիր-Նախչըվան գազատարի նախագիծը Նախչըվանի գազամատակարարման դիվերսիֆիկացման հետ մեկտեղ կծառայի նաև ինչպես Նախչըվանի, այնպես էլ Իգդիրի բնակչության բարեկեցության բարձրացմանը։ Նախագծի մեկ այլ առանձնահատկությունն այն է, որ ապագայում խողովակաշարը, որի առավելագույն հզորությունն այսօր 730 մլն խմ է, կարող է ընդլայնվել։

11 Марта 2025 - 10:08
Благодаря газопроводу Игдыр-Нахчыван все потребности Нахчывана в природном газе будут удовлетворяться в течение как минимум 30 лет.
Как сообщает Тrthaber, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 5 марта, говоря о своей встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Кроме того, я и мой брат Ильхам Алиев обсудили многие важные вопросы, особенно мирные переговоры с Арменией», - сказал Эрдоган журналистам после заседания Кабинета Министров.
Отметим, что 5 марта в Анкаре состоялась церемония открытия газопровода Игдыр-Нахчыван в формате видеосвязи. Президент Азербайджана Ильхам Алиев и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в мероприятии.
На церемонии открытия было отмечено, что проект газопровода Игдыр-Нахчыван, наряду с диверсификацией газоснабжения Нахчывана, также послужит повышению благосостояния населения как Нахчывана, так и Игдыра. Еще одной особенностью проекта является то, что в будущем трубопровод, максимальная пропускная способность которого сегодня составляет 730 млн кубометров, можно будет расширить.