06 Մարտի 2025 - 10:52
Իգդիր-Նախչըվան գազատարը ոչ միայն կդիվերսիֆիկացնի գազամատակարարումը Նախչըվան, այլև կնպաստի Նախչըվանի և Իգդիրի բնակչության բարեկեցության աճին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին գազատարի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Նրա խոսքով, այս նախագիծը կարևոր դեր կխաղա տարածաշրջանի հետագա զարգացման գործում։
«Խողովակաշարի առավելագույն թողունակությունը կազմում է 730 մլն խմ, սակայն ապագայում հնարավոր է դրա արդիականացումն ու ընդլայնումը։ Բացի այդ, նախատեսված է գազի հակադարձ հոսքի հնարավորությունը, ինչն էլ ավելի մեծ ռազմավարական նշանակություն է տալիս նախագծին՝ տարածաշրջանի համար»,- նշել է նախարարը։

06 Марта 2025 - 09:14
Газопровод Ыгдыр-Нахчыван не только диверсифицирует поставки газа в Нахчыван, но и будет способствовать росту благосостояния населения Нахчывана и Ыгдыра.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов на церемонии открытия трубопровода.
По его словам, этот проект сыграет важную роль в дальнейшем развитии региона.
«Максимальная пропускная способность трубопровода составляет 730 млн кубометров, однако в будущем возможна его модернизация и расширение. Кроме того, предусмотрена возможность реверсного потока газа, что придает проекту еще большую стратегическую значимость для региона», – отметил министр.
Шахбазов выразил благодарность президентам Азербайджана и Турции Ильхаму Алиеву и Реджепу Тайипу Эрдогану за реализацию этого проекта.