• Պետական ​​ծառայությունը՝ Ադրբեջանի լրատվական ռեսուրսների վրա կիբերհարձակումների պատճառների մասին
Հատուկ Կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայությունն արգելափակել է govaz.am դոմենը, որի օգնությամբ փորձել են նմանակել Ադրբեջանի պետական կառույցների կայքերը:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում՝ պետական ըիմնարկությունների ՏՏ բաժինների ղեկավարների V գագաթնաժողովում հայտարարել է՝ Պետական ծառայության բաժնի ղեկավար Թուրալ Մամեդովը։
Նրա խոսքով՝ կեղծ դոմենը հայտնաբերվել է մեկ ամիս առաջ։ Պետական ծառայությունն անմիջապես միջոցներ է ձեռնարկել և արգելափակել այն։
Մամեդովը հիշեցրել է Ադրբեջանի մի շարք լրատվամիջոցների վրա կիբերհարձակումների մասին։
Պետական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ալլահվերեն Իսմայիլովը հայտարարել է, որ կիբերհարձակումների հաճախակիացման պատճառը՝ արտաքին ուժերի անհանդուրժողականությունն է ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ Ադրբեջանի ձեռք բերած հաջողությունների նկատմամբ։
«Դրա մասին են վկայում ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի վրա կիբերհարձակումների միտումները: «Այս անհանդուրժողականության վառ օրինակն են նաև լրատվամիջոցների վրա երեկ իրականացված կիբերհարձակումները», - ասել է նա։

• Госслужба о причинах кибератак на медиаресурсы Азербайджана
Государственная служба специальной связи и информационной безопасности заблокировала домен govaz.am, с помощью которого пытались имитировать сайты госучреждений Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом заявил глава отдела Госслужбы Турал Мамедов на V Саммите руководителей ИТ-отделов госучреждений в Баку.
По его словам, фейковый домен был обнаружен месяц назад. Госслужба незамедлительно приняла меры и заблокировала его.
Мамедов напомнил о кибератаках на ряд медиаресурсов Азербайджана.
Замначальника Госслужбы Аллахверен Исмаилов заявил, что причиной участившихся кибератак является нетерпимость внешних сил к успехам, достигнутым Азербайджаном во внутренней и внешней политике.
«Тенденции кибератак как на государственный, так и на частный сектор свидетельствуют об этом. Кибератаки, совершенные накануне на медиаресурсы, также яркий пример этой нетерпимости», — сказал он.