• Ասադովն ու Փեզեշքիանը քննարկել են Բաքվի և Թեհրանի միջև համատեղ նախագծերի իրականացումը
Փետրվարի 18-ին Թեհրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հանդիպել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի Նախարարների կաբինետին, Ասադովը Փեզեշքիանին է փոխանցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ողջույնը։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել բարեկամության և բարիդրացիության սկզբունքների հիման վրա ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների զարգացման շուրջ, քննարկվել են տրանսպորտի, էներգետիկայի և նավթագազային ոլորտներում Ադրբեջանի և Իրանի միջև համատեղ նախագծերի իրականացման հետ կապված հարցեր։ Ընդգծվել է Կասպյան III տնտեսական ֆորումի կարևորությունը և քննարկվել այլ հրատապ հարցեր՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում նոր իրողությունները։

• Асадов и Пезешкиан обсудили реализацию совместных проектов между Баку и Тегераном
Премьер-министр Азербайджана Али Асадов 18 февраля в рамках рабочего визита в Тегеран встретился с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Кабинет министров Азербайджана, А. Асадов передал М. Пезешкиану приветствия президента Азербайджана Ильхама Алиева.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам развития азербайджано-иранских отношений на основе принципов дружбы и добрососедства, обсуждались вопросы, касающиеся реализации совместных проектов между Азербайджаном и Ираном в транспортной, энергетической и нефтегазовой сферах. Была подчеркнута важность III Каспийского экономического форума и обсуждены другие актуальные вопросы с учетом новых реалий в регионе.