• Ֆարհադ Գուլիևը՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում հնագիտական հետազոտությունների վերսկսման մասին
Վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր հիմնական հետազոտական թեմաները վերաբերում էին օկուպացիայից ազատագրված Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ֆարհադ Գուլիևը։
«Մենք ընդլայնում ենք մեր հետազոտությունները՝ աշխատելով այս տարածաշրջանում: Որովհետև վերջին 30 տարիներին մենք կտրված ենք եղել այս տարածքների հնագիտական հուշարձաններից։ Այս տարածքների բոլոր հուշարձանները ոչնչացվել են»,- նշել է Ֆ. Գուլիևը։
Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի տնօրենն ասել է, որ հիմնականում միտումնավոր ոչնչացվել են իսլամական մշակույթն արտացոլող հուշարձանները։
«Մենք վերսկսում ենք Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի ուսումնասիրության գործընթացը։ Եթե երկու տարի առաջ Ղարաբաղում մեկ-երկու արշավախումբ էր աշխատում, ապա այժմ այնտեղ գործում են մեր 10-ից ավելի արշավախմբեր։ Իհարկե, մեր արշավախմբերն ընդգրկում են բոլոր մարզերը։ Կան ևս մի քանի այլ թեմաներ, որոնք կարևոր և հետաքրքիր են Ադրբեջանի պատմության համար։ Օրինակ, մենք դիտարկում ենք արշավախմբերի քանակի ավելացման հնարավորությունը, որոնք աշխատում են իսլամական մշակույթն արտացոլող քաղաքային վայրերում, միջնադարյան ադրբեջանական քաղաքներում և հնագույն կուրգաններում»,- հայտարարել է Գուլիևը։

17 Февраля 2025 - 12:04
За последние два года наши основные темы исследований были связаны с изучением археологического наследия освобожденных от оккупации Карабаха и Восточного Зангезура.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал директор Института археологии и антропологии, доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев.
«Мы расширяем наши исследования, работая в этом регионе. Потому что за последние 30 лет мы были отрезаны от археологических памятников на этих территориях. Все памятники на этих территориях были разрушены», – отметил Ф.Гулиев.
Директор Института археологии и антропологии сказал, что памятники, отражающие преимущественно исламскую культуру, были целенаправленно уничтожены.
«Мы возобновляем процесс изучения Карабаха и Восточного Зангезура. Если два года назад в Карабахе работали одна-две экспедиции, то сейчас там действуют более 10 наших экспедиций. Конечно, наши экспедиции охватывают все регионы. Есть еще несколько тем, которые важны и интересны для истории Азербайджана. К примеру, мы рассматриваем возможность увеличения числа экспедиций, связанных с городскими объектами, отражающими исламскую культуру, исследованием средневековых азербайджанских городов, древних курганов», – довел до внимания Ф.Гулиев.