ՓակելԱՁՀ նախագահ. Թուրքական աշխարհը հանդես է գալիս որպես կազմակերպված ուժ միջազգային ասպարեզում
Ինչպես հայտնում է Armenia.AzReport-ը, այս մասին Բաքվում՝ գործարարների առաջնորդների համար կազմակերպված տեղեկատվական հանդիպմանը հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ձեռներեցների (գործատուների) կոնֆեդերացիայի (ԱՁՀ) նախագահ Մամեդ Մուսաևը։
Նրա խոսքով, Թուրքական առևտրի և արդյունաբերական պալատների միությունը և Թուրքական ներդրումային հիմնադրամը (ԹՆՀ), որոնք գործում են Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) հովանու ներքո, կարևոր դեր են խաղում թուրքական պետությունների տնտեսական ինտեգրման գործում.
Մ.Մուսաևն ընդգծել է, որ ԹՆՀ-ի և այլ միջազգային հիմնադրամների, ինչպես նաև թուրքական պետությունների ներդրումային հիմնադրամների հետ համագործակցությունը առանձնահատուկ նշանակություն ունի։
«Այսօր հիմնադրամը կանի իր առաջին հայտարարությունները ֆինանսական ռեսուրսների բաշխման, դրանց օգտագործման կանոնների, ընտրված նախագծերի չափանիշների և ֆինանսավորման մեխանիզմների վերաբերյալ»,- նշել է նա։
ԱՁՀ-ի նախագահը հավելել է, որ միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն՝ փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ներկա իրավիճակը և հեռանկարները, ձեռներեցությունը կանանց և երիտասարդների շրջանում:

ЗакрытьПрезидент ASK: Тюркский мир выступает на международной арене как организованная сила
Как сообщает Armenia.AzReport, об этом заявил президент Конфедерации предпринимателей (работодателей) Азербайджана (ASK) Мамед Мусаев на информационной встрече для бизнес-лидеров в Баку.
По его словам, Союз тюркских торгово-промышленных палат и Тюркский инвестиционный фонд (ТИФ), действующие под эгидой Организации тюркских государств (ОТГ), играют важную роль в экономической интеграции тюркских государств:
М. Мусаев подчеркнул, что сотрудничество ТИФ с другими международными фондами, а также с инвестиционными фондами тюркских государств имеет особое значение.
«Сегодня фонд впервые сделает заявления относительно выделения финансовых ресурсов, правил их использования, критериев по отобранным проектам и механизмов финансирования», - отметил он.
Президент ASK добавил, что в ходе мероприятия будут обсуждаться текущая ситуация и перспективы развития малого и среднего бизнеса, предпринимательства среди женщин и молодежи.
«Мы также создадим условия для Палат-членов ОТГ, чтобы они могли представить инвестиционные и деловые возможности в их странах. Это будет способствовать дальнейшему укреплению экономических и деловых отношений между тюркскими государствами», - подчеркнул он.