• ԱՀ ԱԳՆ. Պատգամավոր Վալուևին արգելել են մուտք գործել Ադրբեջան
Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Վալուևի վիրավորական և սպառնալից հայտարարությունները՝ ուղղված Ադրբեջանի և ադրբեջանական ժողովրդի դեմ, միանգամայն անընդունելի են։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ։
«Այս պատգամավորի հակաադրբեջանական դիրքորոշման պատճառով նրա անունը ներառվել է այն անձանց ցուցակում, որոնց մուտքն Ադրբեջանի Հանրապետություն արգելված է»,- նշել է Այխան Հաջիզադեն։
Այխան Հաջիզադեն հայտնել է, որ սա ՌԴ Պետդումայի պատգամավորներին անցանկալի անձանց ցուցակում ընդգրկելու առաջին դեպքը չէ. «Օրինակ, այս ցուցակում ընդգրկվել են՝ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը և Ընտանիքի պաշտպանության կոմիտեի փոխնախագահ Վիտալի Միլոնովը։
Ցավոք, մեր երկրի դեմ հանդես եկող վերոհիշյալ պատգամավորները իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության անդամներ են։ «Նման անձանց նկատմամբ, ովքեր հանդես են գալիս ընդդեմ Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ադրբեջանական ժողովրդի դեմ, այսուհետ էլ քայլեր կձեռնարկվել ազգային օրենսդրության շրջանակներում»:

10 Февраля 2025 - 14:37
Оскорбительные высказывания угрожающего характера со стороны первого заместителя председателя комитета по туризму Государственной Думы Российской Федерации Николая Валуева, направленные против Азербайджана и азербайджанского народа, совершенно неприемлемы.
«В связи с антиазербайджанской позицией этого депутата его имя включено в список лиц, которым запрещен въезд в Азербайджанскую Республику», — отметил Айхан Гаджизаде.
Айхан Гаджизаде сообщил, что это не первый случай включения депутатов Госдумы России в список нежелательных лиц: «К примеру, в этот список были внесены первый заместитель председателя комитета по делам СНГ Госдумы Константин Затулин и заместитель председателя комитета по защите семьи Виталий Милонов.
К сожалению, перечисленные депутаты, действующие против нашей страны, являются членами правящей партии «Единая Россия». В отношении подобных лиц, которые действуют против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, против азербайджанского народа, и далее будут предприниматься шаги в рамках национального законодательства».