• Համայնք. Փաշինյանը Արևմտյան Ադրբեջանի հարցը ներկայացնում է որպես ռազմական սպառնալիք
Փետրվարի 10-ին «Արմենպրես»-ում հրապարակված հոդվածում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է՝ տարածաշրջանային գործընթացների և Արևմտյան Ադրբեջանի թեմայի վերաբերյալ անհիմն և վնասակար կարծիքներ:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Առաջին հերթին ցանկանում ենք ընդգծել, որ մենք աջակցում ենք՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված քաղաքական գործընթացներին և կարծում ենք, որ խաղաղության հաստատումն ու արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձն իրենց տներ՝ հանդիսանում են փոխլրացնող նպատակներ։ Միաժամանակ մենք լրջորեն մտահոգված ենք Հայաստանի կառավարության գործողություններով։ Երևանի կողմից իրագործվող սպառազինության լայնածավալ ծրագիրը, ինչպես նաև պետության կողմից իրականացվող ռասիզմի և արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի մերժման քաղաքականությունը սրում են իրավիճակը տարածաշրջանում։
Փաշինյանը Արևմտյան Ադրբեջանի հարցը ներկայացնում է որպես ռազմական սպառնալիք, ինչը միանգամայն անընդունելի է. Վարչապետի այն պնդումները, թե համայնքի հիմնական փաստաթղթերում իբր պահանջներ կան Հայաստանի տարածքի 60 տոկոսի նկատմամբ, անհիմն են։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիները բնակվում էին Հայաստանի բոլոր տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Երեւանում, և ժամանակին այնտեղ ունեին էթնիկ գերակշռություն։ Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ մեր համայնքը հանդես է գալիս՝ արտաքսված ադրբեջանցիների խաղաղ, արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձի օգտին, միջազգային իրավունքի շրջանակներում վերադարձի և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հարգանքի պայմանով»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

10 Февраля 2025 - 14:23
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в статье, опубликованной 10 февраля в «Арменпресс», высказал не соответствующие действительности, необоснованные и вредоносные взгляды на региональные процессы и тему Западного Азербайджана.
«В первую очередь, хотим подчеркнуть, что мы поддерживаем политические процессы, направленные на установление мира между Азербайджаном и Арменией, и считаем, что воцарение мира и возвращение западных азербайджанцев в свои дома являются взаимодополняющими целями. В то же время, мы серьезно обеспокоены действиями правительства Армении. Реализуемая Ереваном крупномасштабная программа вооружения, а также проводимая на государственном уровне политика расизма и отрицание права западных азербайджанцев на возвращение обостряют ситуацию в регионе.
Вопреки утверждению премьер-министра, военной угрозы для Армении нет. А учитывая прошлое этой страны-агрессора, ее неспособность ответственно подходить к применению военной силы, ее отказ признавать правонарушения против Азербайджана, наблюдаемое в последнее время масштабное вооружение, реваншистские настроения в армянских политических кругах и обществе, можно с уверенностью говорить о намерениях напасть на Азербайджан.
Пашинян преподносит вопрос Западного Азербайджана как военную угрозу, что совершенно недопустимо. Утверждения премьер-министра о том, что якобы в основных документах общины содержатся претензии на 60 процентов территории Армении, необоснованны.
Напоминаем, что азербайджанцы проживали во всех регионах Армении, включая столицу Ереван, и в свое время имели там этническое превосходство. Мы еще раз подчеркиваем, что наша община выступает за мирное, достойное и безопасное возвращение изгнанных азербайджанцев, за возвращение в рамках международного права и с условием уважения территориальной целостности Армении», — говорится в комментарии.