• ԿԲ. Ադրբեջանի արժութային պահուստները կազմում են ՀՆԱ-ի ավելի քան 95 տոկոսը
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Թալեհ Քյազիմովը։
«Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պահուստները կազմել են երկրի ՀՆԱ-ի ավելի քան 95%-ը։ Վերջին 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի տնտեսությունն աճել է մոտ 3,8 անգամ, այդ թվում՝ ոչ նավթային հատվածը՝ 3,7 անգամ», - երկուշաբթի ասել է Քյազիմովը Համաշխարհային բանկի Գլոբալ զարգացման 2024 թվականի զեկույցին (WDR) նվիրված միջոցառմանը։
Կենտրոնական բանկի ղեկավարի խոսքով՝ 20 տարվա ընթացքում ընդհանուր արտահանումը և ոչ նավթային արտահանումն աճել են համապատասխանաբար 7,8 և 6,3 անգամ, իսկ ներդրումները Ադրբեջանի տնտեսությունում՝ 4,4 անգամ։

10 Февраля 2025 - 11:54
«Стратегические валютные резервы Азербайджана составили более 95% ВВП страны. За последние 20 лет экономика Азербайджана выросла примерно в 3,8 раза, в том числе ненефтяной сектор — в 3,7 раза», — сказал Кязымов в понедельник на мероприятии, посвященном Отчёту Всемирного банка о мировом развитии (WDR) за 2024 год.
По словам главы ЦБ, за 20 лет общий экспорт и ненефтяной экспорт увеличились соответственно в 7,8 и 6,3 раза, а инвестиции в экономику Азербайджана увеличились в 4,4 раза.
Он также отметил, что в 2025 году ЦБ примет меры по укреплению механизма денежно-кредитной политики.