• Ուկրաինայի ԱԳՆ. Մենք աշխատում ենք Ադրբեջանից գազի տարանցման հնարավորության ուղղությամբ
Ներկայումս աշխատանքները շարունակվում են՝ ադրբեջանական գազի Եվրոպա փոխադրմանը Ուկրաինայի մասնակցության ուղղությամբ։
Այս մասին ուրբաթ՝ փետրվարի 7-ին, ճեպազրույցում ասել է՝ Ուկրաինայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Գեորգի Տիխին, հաղորդում է «Եվրոպական պրավդայ» -ի թղթակիցը։
Տիխիյը հայտարարել է, որ խոսքը կոնկրետ ադրբեջանական գազի մասին է, այլ ոչ թե այն այլ ծագման գազով փոխարինելու։
«Խոսքը կոնկրետ ադրբեջանական գազի և դրա փոխադրմանը Ուկրաինայի մասնակցության մասին է։ «Այո, իսկապես, այս աշխատանքն իրականացվում է»,- նշել է Տիխին։
Տիխին նշել է, որ Ուկրաինան «տարբեր ազդանշաններ է տեսնում Սլովակիայի վարչապետից (Ռոբերտ Ֆիցո-Խմբ.)», սակայն կարծում է, որ երկրի կառավարությունը պետք է նախօրոք ապահովեր ռեսուրսների դիվերսիֆիկացիան, դրանց մատակարարումը և էներգետիկ անվտանգությունը, ինչպես դա արել են եվրոպական այլ երկրները։
«Հիմա պետք չէ դժգոհել, որ այդ գործը նրանք չեն կատարել, և հիմա էներգետիկ ռեսուրսների ապահովման կարիք կա։ Հիշեցնենք, որ Եվրոպան ունի ոչ ռուսական ծագման բավարար էներգետիկ պաշարներ։ Դա վերաբերում է ինչպես ամերիկյան գազին, այնպես էլ գործընկերների մյուս գազին, ինչը բավարար է եվրոպացի սպառողների կարիքները բավարարելու համար»,- ընդգծել է նա։

• МИД Украины: Мы работаем над возможностью транзита газа из Азербайджана
Об этом на брифинге в пятницу, 7 февраля, заявил представитель украинского внешнеполитического ведомства Георгий Тихий, передает корреспондент «Европейской правды».
Тихий заявил, что речь идет именно об азербайджанском газе, а не его подмене газом другого происхождения.
«Речь идет именно об азербайджанском газе и участии Украины в его транспортировке. Да, действительно, эта работа ведется», – отметил Тихий.
Тихий отметил, что Украина «видит разные сигналы премьер-министра Словакии (Роберта Фицо. – Ред.)», но считает, что правительство страны должно было заблаговременно обеспечить диверсификацию ресурсов, их поставки и энергетическую безопасность так, как это делали другие европейские государства.
«Сейчас не надо жаловаться на то, что эта работа не была ими выполнена, и теперь есть какие-то потребности в обеспечении энергоресурсами. Мы напомним, что в Европе достаточно энергоресурсов нерусского происхождения. Это касается и американского газа, и другого газа от партнеров, которого достаточно для того, чтобы обеспечивать потребности европейских потребителей», – подчеркнул он.