• Զախարովա. Ռուսաստանը՝ Ադրբեջանում «Ռուսական տան» հետ կապված հարցի կարգավորման հույս ունի
Ռուսաստանը՝ Բաքվում Ռուսական մշակութային կենտրոնի (Ռուսական տան) գրանցման հետ կապված իրավիճակի դրական լուծման հույս ունի։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Դիվանագետը հաստատել է, որ Մոսկվան ադրբեջանական կողմից ծանուցում է ստացել՝ Ռուսական տան գործունեության դադարեցման մասին։
«Ի պատասխան՝ ռուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ռուսական տան գրանցումն ավարտելու համար և դա անել՝ բնականաբար, Ադրբեջանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան», - նշել է նա։
«Մենք բազմիցս առաջարկել ենք այդ հարցը քննարկել դիվանագիտական խողովակներով՝ համապատասխան խորհրդատվությունների շրջանակներում։ Այս առաջարկները նաև գրավոր ուղարկվել են ադրբեջանական կողմին։ Ուստի մենք ակնկալում ենք, որ այդ հարցը դրական լուծում կստանա»,- հավելել է Զախարովան։

• Захарова: Россия надеется на урегулирование вопроса с «Русским домом» в Азербайджане
Россия рассчитывает, что ситуация с регистрацией Российского культурного центра (Русский дом) в Баку будет решена в положительном ключе.
Как передает Armenia.Az, об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Дипломат подтвердила, что Москва получила от азербайджанской стороны уведомление о прекращении деятельности Русского дома.
«В ответ российская сторона выразила готовность выполнить необходимые действия для завершения регистрации Русского дома и сделать это в соответствии с законодательством, конечно, Азербайджанской Республики», - отметила она.
«Мы неоднократно предлагали этот вопрос обсудить по дипломатическим каналам в рамках соответствующих консультаций. Эти предложения направлялись и в письменном виде азербайджанской стороне. Поэтому мы рассчитываем, что данный вопрос будет решен в положительном ключе», - добавила Захарова.