• Թուրքիայի իշխանությունների ներկայացուցիչներն այցելել են Քահրամանմարաշի ադրբեջանական թաղամաս
2023 թվականի փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի երկրորդ տարելիցին՝ Թուրքիայի կառավարության մի շարք անդամներ այցելել են՝ Քահրամանմարաշ քաղաքում կառուցվող ադրբեջանական թաղամաս։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարար Վեդաթ Ըշըքխանը, գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության նախարար Իբրահիմ Յումակլըն և արդյունաբերության ու տեխնոլոգիաների նախարար Մեհմեդ Ֆաթիհ Քաջիրը ծանոթացել են՝ Ադրբեջանի կառավարության աջակցությամբ իրականացվող՝ բնակարանաշինության լայնածավալ ծրագրի շինարարության ընթացքին։
Թուրքիայի նախարարների կաբինետի անդամները՝ այցի արդյունքներոի վերաբերյալ հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարությամբ։
Աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարար Վեդաթ Ըշըքխանը հիշեցրել է, որ ավերիչ ցնցումների զոհ է դարձել Թուրքիայի ավելի քան 53 հազար բնակիչ, ավելի քան 107 հազար մարդ վիրավորվել է, և ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին ու մերձավոներին։
«Աղետի պայմաններում Թուրքիայի ժողովուրդը համախմբվեց նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի շուրջ և միացավ աղետի գոտում գտնվող 11 նահանգներին աջակցելու կոչին»,-ասել է Ըշըքխանը՝ ընդգծելով, որ պետությունը իր ոչ մի քաղաքացուն փորձանքի մեջ չի թողնի։

07 Февраля 2025 - 09:33
Во вторую годовщину разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля 2023 года, ряд членов правительства Турции посетили строящийся Азербайджанский квартал в городе Кахраманмараш.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, министр труда и социальной безопасности Ведат Ышыкхан, глава Министерства сельского и лесного хозяйства Ибрагим Юмаклы, а также министр промышленности и технологий Мехмет Фатих Каджир ознакомились с ходом строительства масштабного жилищного проекта, реализуемого при поддержке правительства Азербайджана.
По итогам посещения члены Кабмина Турции выступили с заявлением для прессы.
Министр труда и социальной безопасности Ведат Ышыкхан напомнил, что жертвами разрушительных подземных толчков стали более 53 тыс. жителей Турции, более 107 тыс. человек получили ранения, выразил соболезнования родным и близким погибших.
«Перед лицом бедствия народ Турции сплотился вокруг Президента Реджепа Тайипа Эрдогана, поддержал призыв к поддержке 11 провинций зоны бедствия», - сказал Ышыкхан, подчеркнув, что государство не оставит в беде ни одного из своих граждан.