06 Փետրվարի 2025 - 10:46
Փետրվարի 4-5-ը՝ փոխարդգործախարար Յալչըն Ռաֆիևի գլխավորած Ադրբեջանի կառավարական առաքելությունը այցով գտնվել է Սոմալիռւմ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, այցի ընթացքում այս երկրի պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է՝ մի շարք ուղղություններում համագործակցության զարգացման համար ներուժի առկայությունը, այդ թվում՝ նավթի և գազի, «կանաչ էներգիայի», գյուղատնտեսության, ձկնաբուծության, հումանիտար և կրթական ոլորտներում։
Այցի շրջանակներում՝ կայացել է՝ Ադրբեջանի և Սոմալիի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների առաջին փուլը։
Խորհրդատվությունների ընթացքում քննարկել են՝ երկկողմ քաղաքական և տնտեսական կապերի զարգացման, ՄԱԿ-ի, Չմիավորման շարժման, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության հարցեր։

06 Февраля 2025 - 09:24
4-5 февраля правительственная миссия Азербайджана во главе с заместителем министра иностранных дел Ялчыном Рафиевым находилась с визитом в Сомали.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на проведенных в рамках визита встречах с официальными лицами этой страны было подчеркнуто наличие потенциала для развития сотрудничества по ряду направлений, в том числе в областях нефти и газа, «зеленой» энергии, сельского хозяйства, рыболовства, в гуманитарной и образовательной сферах.
В рамках визита также состоялся первый раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджана и Сомали.
На консультациях были обсуждены вопросы развития двусторонних политических и экономических связей, сотрудничества в рамках ООН, Движения неприсоединения, Организации исламского сотрудничества и других международных организаций.
Отметим, что в правительственную миссию Азербайджана вошли представители министерств обороны, оборонной промышленности, энергетики, науки и образования, экономики, сельского хозяйства и ASAN Xidmet.