• Ալիևը ցավակցություն է հայտնել Էրդողանին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ցավակցական հեռագիր է հղել իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին՝ Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի երկրորդ տարելիցի կապակցությամբ, որը հանգեցրեց բազմաթիվ զոհերի։
Նամակում ասվում է.
«Խորին հարգանքով և ակնածանքով եմ հիշում երկու տարի առաջ Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհված մեր քույրերին և եղբայրներին, թող ամենակարող Ալլահը լուսավորի նրանց հոգիները, համբերություն եմ մաղթում նրանց ընտանիքներին և մերձավորներին։
Ադրբեջանը կիսում է եղբայրական Թուրքիայի վիշտը այս սարսափելի ողբերգության կապակցությամբ և սգում նրա հետ միասին։ Այդ դժվարին օրերին Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, կանգնած էր եղբայրական  Թուրքիայի կողքին, երկրաշարժի լուրը ստանալուց անմիջապես հետո մոբիլիզացվեց բոլոր մակարդակներով և հնարավոր ամեն ինչ արեց օգնություն և աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Այդ դժվարին օրերին ողջ ադրբեջանական ժողովրդի սիրտը բաբախում էր Թուրքիայի հետ միահամուռ։
Այսօր թուրքական ուժեղ և զորեղ պետությունը, Ձեր ղեկավարությամբ, լայնածավալ ստեղծագործական աշխատանք է իրականացնում աղետի հետևանքները վերացնելու, տուժած տարածաշրջանում կյանքն ու տնտեսությունը աշխուժացնելու, մարդկանց նոր տներով ու աշխատանքով ապահովելու համար։ Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի հետ ուս ուսի տված, որպես եղբայրության և հավատարմության իր պարտքի մաս, իր ներդրումն է ունենում Քահրամանմարաշ նահանգի վերակառուցման և վերականգնման գործում։
Մեր երկրներն ու ժողովուրդները, որոնք ելնելով «մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքից, աջակցում են միմյանց թե՛ ուրախ, թե՛ տխուր օրերին, ապացուցում են իրենց եղբայրությունն ու համերաշխությունը՝ դժվարին պահերին փոխադարձ աջակցություն ցուցաբերելով։ Այդպես է եղել և այդպես կլինի միշտ։
Վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդների կամքով՝ կապված անքակտելի կապերով, ժամանակի փորձություն անցած մեր միասնությունն ու ռազմավարական դաշինքը հավերժ կապրեն և մենք կշարունակենք մեր համատեղ ջանքերը՝ հանուն մեր երկրների բարգավաճման, խաղաղության և հանգստության։
Այս հիշարժան օրը Ադրբեջանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խոր վշտով ևս մեկ անգամ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում Ձեզ, զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին, ինչպես նաև Թուրքիայի եղբայրական ժողովրդին»,- ասված է նամակում։

05 Февраля 2025 - 14:52
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил своему турецкому коллеге Реджепу Тайипу Эрдогану письмо соболезнования в связи со второй годовщиной разрушительного землетрясения в Турции, повлекшего многочисленные человеческие жертвы.
«С глубоким уважением и почтением чту светлую память наших сестер и братьев, погибших в результате разрушительного землетрясения, произошедшего два года назад в Турции, да упокоит всемогущий Аллах их души, желаю терпения их родным и близким.
Азербайджан разделяет горе братской Турции в связи с этой страшной трагедией, скорбит вместе с ней. Азербайджан в те тяжелые дни, как и всегда, был рядом с Турцией, с первых минут после получения известия о землетрясении на всех уровнях мобилизовался в единый кулак рядом с братской Турцией, сделал все возможное для оказания помощи и поддержки. В те трудные дни сердце всего азербайджанского народа билось в унисон с Турцией.
Сегодня сильное и могущественное Турецкое государство под Вашим руководством реализует широкомасштабные созидательные работы по ликвидации последствий катастрофы, возрождению жизни и экономики в пострадавшем регионе, обеспечению людей новыми домами и рабочими местами. Для нас большая честь и гордость, что и Азербайджан плечом к плечу с Турцией, как часть своего долга братства и верности, вносит вклад в работы по реконструкции и восстановлению в провинции Кахраманмараш.
Наши страны и народы, которые, исходя из принципа «одна нация, два государства», являются опорой друг другу как в радостные, так и в печальные дни, доказывают свое братство и солидарность, оказывая взаимную поддержку в трудные моменты. Так было и так будет всегда.
Уверен, что волей наших народов, связанных друг с другом неразрывными узами, наше единство и стратегический союз, выдержавшие испытание временем, будут жить вечно, и мы и впредь будем продолжать совместные усилия для достижения поставленных нами целей во имя благополучия, мира и спокойствия в наших странах.
В этот памятный день от себя лично и от имени народа Азербайджана с глубокой скорбью еще раз выражаю свои соболезнования Вам, семьям и близким погибших, братскому народу Турции», — говорится в письме.