• Բաքուն և Մոգադիշոն քննարկել են պաշտպանության, տնտեսության և նավթի հարցեր
Այցով Սոմալիում գտնվող Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևը՝ երկրի պաշտպանության նախարար Աբդուլբեքիր Մուհամմեդ Նուրի հետ քննարկել է՝ պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդումը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Սոմալիի պաշտպանության նախարարը գրել է սոցիալական ցանցում.
«Պպաշտպանության նախարարության շտաբում ես ընդունեցի՝ արտաքին գործերի փոխնախարար Յալչըն Ռաֆիևի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակությանը։ Մենք քննարկել ենք երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդման հարցը, մասնավորապես պաշտպանության ոլորտում»,- նշել է նա։
Բացի այդ, Մոգադիշո կատարած այցի ընթացքում ադրբեջանցի դիվանագետը հանդիպել է նաև՝ երկրի նավթի և հանքային պաշարների նախարար Դահիր Շիրի հետ։
«Շիրն ընդունել է՝ փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևի գլխավորոած ադրբեջանական պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը քննարկվել են՝ նավթային հատվածում և տնտեսական զարգացոման  ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը։ Քննարկումները կենտրոնացել են՝ ներդրումային հնարավորությունների և Սոմալիի ու Ադրբեջանի միջև համագործակցության ամրապնդման վրա»,- ասված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։

05 Февраля 2025 - 10:35
Находящийся с визитом в Сомали заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчын Рафиев обсудил с министром обороны этой страны Абдулбакиром Мухаммедом Нуром укрепление связей между двумя странами в оборонной сфере.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сомалийский министр написал в социальной сети.
«Сегодня (4 февраля - ред.) в штаб-квартире Министерства обороны принял азербайджанскую делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел Ялчыном Рафиевым. Мы обсудили укрепление связей между двумя странами, в частности в оборонной сфере», - отметил он.
Кроме того, в рамках визита в Могадишо азербайджанский дипломат также встретился с министром нефти и минеральных ресурсов этой страны Дахиром Широм.
«Шир принял азербайджанскую делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел Ялчыном Рафиевым. На встрече обсуждалось двустороннее сотрудничество в нефтяном секторе и сфере экономического развития. Обсуждения были направлены на инвестиционные возможности и укрепление сотрудничества между Сомали и Азербайджаном», - говорится в сообщении ведомства.