• Վրաստանի ազգային վիճակագրության ղեկավար. Ադրբեջանը մեր հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկն է
Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության գործադիր տնօրեն Գոգիտա Թոդաձեն նշել է, որ Ադրբեջանը Վրաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկն է։
Report-ին տված հայտարարության մեջ նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի մասնաբաժինը երկրի ընդհանուր արտահանման մեջ գերազանցում է 11%-ը։
Գ.Թոդաձեի խոսքով, 2024 թվականին Վրաստանից Ադրբեջան է արտահանվել մոտ 724 մլն դոլարի արտադրանք, ինչը 16 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ. «Այս ցուցանիշի նվազումը պայմանավորված է ավտոմեքենաների արտահանման 34 տոկոս կրճատմամբ (այն կազմում է Վրաստանից Ադրբեջան ամբողջ արտահանման մոտ 45%-ը): Այլ հիմնական արտահանվող ապրանքների թվում են ծխախոտը և ծխախոտի արտադրանքը (7%), բժշկական արտադրանքը և հանքային ջրերը»:

05 Февраля 2025 - 09:41
Исполнительный директор Национальной статистической службы Грузии Гогита Тодадзе отметил, что Азербайджан является одним из основных торговых партнеров Грузии.
В заявлении Report он подчеркнул, что доля Азербайджана в общем объеме экспорта страны превышает 11%.
По словам Г. Тодадзе, в 2024 году из Грузии в Азербайджан экспортирована продукция на сумму около 724 млн долларов, что на 16% меньше, чем в предыдущем году: «Снижение данного показателя связано с сокращением экспорта автомобилей на 34% (на него приходится около 45% от всего экспорта из Грузии в Азербайджан). Другими основными экспортируемыми товарами являются сигареты и табачные изделия (7%), медицинские товары и минеральные воды».