• Ղազախստանի իշխանությունները հրապարակել են՝ AZAL-ի ինքնաթիռի կործանման վերաբերյալ նախնական զեկույցը - ՄԱՆՐԱՄԱՍՆԵՐ
04 Փետրվարի 2025 - 20:52
Ղազախստանի Հանրապետության կառավարական հանձնաժողովը, որն ուսումնասիրում է «Ադրբեջանական ավիաուղիների» (AZAL) Embraer 190 ինքնաթիռի վթարի պատճառները, որը կատարում էր J2-8243 չվերթը՝ Բաքու-Գրոզնի երթուղով, նախնական զեկույց է ներկայացրել՝ 2024 թվականի դեկտեմբերին 25-ին Ակտաու քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ աղետի հետևանքով ինքնաթիռում գտնվող 67 հոգուց զոհվել է 38-ը, այդ թվում՝ երկու  օդաչուները, և մեկ բորտուղեկցորդուհին։ Նրանց հաջողվել է փրկել 29 մարդու, այդ թվում՝ երկու բորտուղեկցողների։
Հանձնաժողովում Ղազախստանի ներկայացուցիչների հետ մեկտեղ ընդգրկված էին մասնագետներ՝ Ադրբեջանից, Ռուսաստանից և Բրազիլիայից։ Փորձագետները մանրամասն վերլուծել են թռիչքի ձայնագրիչները և այլ տեխնիկական տվյալները, ինչը հնարավորություն է տվել վերականգնել ողբերգությանը նախորդած իրադարձությունների ժամանակագրությունը։
Armenia.Az-ը ներկայացնում է հետաքննության մանրամասները.
Փորձագետները տարբեր չափերի և ձևերի բազմաթիվ վնասներ են արձանագրել՝ ֆյուզելաժի պոչամասում, ուղղահայաց կայունացուցիչում, ինչպես նաև  բարձրության և ուղղության և ղեկերի վրա։
Նմանատիպ վնասներ են հայտնաբերվել նաև ձախ շարժիչի, ձախ թևի, հիդրավլիկ համակարգի, ինչպես նաև ինքնաթիռի ագրեգատների և առանձին բաղադրիչների վրա։ Որոշ տեղերում վնասն ունի բնորոշ ուղղանկյուն ձև։
Հայտնաբերված մետաղական իրերի մի մասը հանվել է հիդրոտեխնիկական համակարգի թիվ 3 խցիկից և կայունացուցիչի կառավարման մեխանիզմից։
Զեկույցում ներկայացված են նաև հայտնաբերված այլ մետաղական առարկաների օրինակներ:
Սակայն զեկույցի ամենակարևոր կետերից մեկը. ուշադրություն դարձրեք, որ ձայնագրության մեջ՝ ինքնաթիռում խնդիրներն սկսվել են 05:13-ին, իսկ «Կովյոր»  պլանի մասին նշված է 05:21-ին: Սքրինշոթները վերևում: Այսինքն՝ «Կովյոր» պլանի մասին հայտարարվել է ողբերգությունից 8 րոպե անց։
Ռուսական ԶԼՄ-ներն արդեն սկսել են թմբկահարել, որ հայտարարվել է «Կովյոր» պլան։ Այո, եղել է, բայց միայն այն բանից հետո, երբ խոցվել է ադրբեջանական ինքնաթիռը։
P.S. Մինչև ժամը 05:21-ը «Կովյոր» պլանի հիշատակման առնչությամբ ուզում ենք հատկապես ընդգծել, որ դրանք ռուսական կողմի ներքին բանակցություններ են եղել և ոչ մի կապ չունեն սև արկղերի հետ։ Այսինքն՝ ինքնաթիռին ոչ ոք չի զգուշացրել վտանգի մասին։

04 Февраля 2025 - 20:52
Правительственная комиссия Республики Казахстан, занимающаяся расследованием причин авиакатастрофы самолета Embraer 190 авиакомпании «Азербайджанские авиалинии» (AZAL), выполнявшего рейс J2-8243 по маршруту Баку – Грозный, представила предварительный отчет о трагедии, произошедшей 25 декабря 2024 года вблизи города Актау.
Напомним, что в результате катастрофы погибли 38 человек из 67 находившихся на борту, включая обоих пилотов и одного бортпроводника. Спасти удалось 29 человек, среди них – двое бортпроводников.
В состав комиссии, наряду с представителями Казахстана, вошли специалисты из Азербайджана, России и Бразилии. Эксперты провели детальный анализ бортовых самописцев и других технических данных, что позволило восстановить хронологию событий, предшествовавших трагедии.
Caliber.Az представляет детали расследования:
Эксперты зафиксировали многочисленные повреждения различных размеров и форм в хвостовой части фюзеляжа, киле, стабилизаторе, а также на рулях высоты и направления.
Аналогичные повреждения выявлены на левом двигателе, левом крыле, гидравлической системе, а также на агрегатах и отдельных компонентах воздушного судна. В некоторых местах повреждения имеют характерную прямоугольную форму.
Часть обнаруженных металлических объектов была извлечена из отсека гидросистемы №3 и механизма управления стабилизатором.
Также в отчете представлены примеры других извлечённых металлических объектов.
Но один из самых важных моментов в отчёте: обратите внимание, что проблемы на борту начались на записи в 05:13, а о плане «Ковер» говорится в 05:21. Скриншоты выше. То есть план «Ковер» был объявлен спустя 8 минут после трагедии.
РосСМИ уже начали трубить, что план «Ковер» был объявлен. Да, был, но только после того, как по азербайджанскому борту был нанесён удар.
P.S. Что касается упоминания о плане «Ковер» до 05:21, особо подчеркнём: это были внутренние переговоры российской стороны и не имеют никакого отношения к чёрным ящикам. Иными словами, борт никто не предупреждал об опасности.