04 Փետրվարի 2025 - 11:02
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Յալչըն Ռաֆիևը այցով գտնվում է Իրանում՝ մասնակցելու Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) բարեփոխումների բարձր մակարդակի կոմիտեի առաջին նիստին։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Միջոցառման հիմնական նպատակն էր՝ բարելավել ՏՀԿ-ի ինստիտուցիոնալ արդյունավետությունը, կազմակերպչական բարեփոխումների և գործունեության հետագա ուղղությունների շուրջ քննարկումներ անցկացնելը:
Վերոհիշյալ կոմիտեի գործունեությունը հիմնարար դեր կխաղա՝ առաջիկա 10 տարիների համար ՏՀԿ-ի ռազմավարական փաստաթղթի քննարկման գործում, որը կքննարկվի՝ 2025 թվականին Բաքվում կայանալիք ԻՀԿ 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում այլ հարցերի հետ միասին։
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը՝ Յալչըն Ռաֆիևը փոխանցել է մեր երկրի դիրքորոշումը՝ ՏՀԿ-ի բարեփոխումների և տարածաշրջանում հետագա համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ՝ հույս հայտնելով, որ «ՏՀԿ 2035 տեսլական» փաստաթուղթը ազդակ կհաղորդի՝ տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների արդյունավետ լուծմանը և համագործակցության ամրապնդմանը։

04 Февраля 2025 - 09:02
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчын Рафиев находился с визитом в Иране для участия в первом заседании комитета высокого уровня по реформам Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Об этом Armenia.Az сообщили в пресс-службе азербайджанского внешнеполитического ведомства.
Основной целью мероприятия было повышение институциональной эффективности ОЭС, проведение обсуждений по реформам в организации и будущим направлениям деятельности.
Деятельность упомянутого Комитета будет играть фундаментальную роль в обсуждении стратегического документа ОЭС на следующие 10 лет, который будет рассмотрен наряду с другими вопросами в рамках 17-го Саммита ОИС в Баку в 2025 году.
Выступая на мероприятии, Ялчын Рафиев довел до сведения позицию нашей страны относительно реформ в ОЭС и перспектив будущего сотрудничества в регионе, выразив надежду, что документ "Видение ОЭС 2035" даст импульс эффективному решению вызовов в регионе и укреплению сотрудничества.
В рамках визита Ялчын Рафиев провел консультации по многостороннему сотрудничеству на встречах с Генеральным секретарем ОЭС Асадом М. Ханом, заместителем министра иностранных дел Ирана Сейедом Расулом Мохаджером как представителем принимающей страны ОЭС, а также с коллегами из стран-членов организации.