• Ինչի՞ մասին են պայմանավորվել Հաջիևն ու Սանային Թեհրանում
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևն այցելել է Իրան։
Ինչպես հաղորդում է APA գործակալությունը, տեղեկությունը տարածել է Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը։
О чём договорились Гаджиев и Санаи в Тегеране? - Подробности важных  переговоров
Հ.Հաջիևը հանդիպել է Իրանի նախագահի խորհրդական Մեհդի Սանայիի հետ և մտքեր փոխանակել՝ երկկողմ հարաբերությունների ու տարածաշրջանային համագործակցության հարցերի շուրջ:
Ինչպես հաղորդում են իրանական ԶԼՄ-ները, հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Իրանի նախագահի քաղաքական խորհրդական Մեհդի Սանայիի հրավերով Թեհրան ժամանած Հիքմեթ Հաջիևը հաստատել է՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համակողմանի հարաբերություններ զարգացնելու իր երկրի վճռականությունը։ Նա հայտարարել է. «Ադրբեջանի Հանրապետությունը շահագրգռված է բարիդրացիության հիման վրա՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կապերի ընդլայնմամբ՝ առանց որևէ սահմանափակումների և ի շահ երկու կողմերի։ Երկկողմ հարաբերությունների առանցքային ասպեկտը հանդիսանում է՝ փոխադարձ վստահության ամրապնդումը և հնարավոր թյուրիմացությունների վերացումը»։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը մասնավորապես ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Իրանին սպառնացող վտանգ չկա ու չի լինելու։
Իր հերթին, Սանային նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն կարևոր և արժեքավոր հարևան է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար, այլև երկիր, որի հետ Իրանը խորը պատմական, ընկերական և բարեկամական կապեր ունի։ Նա հավելել է.
«Երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը չի համապատասխանում նրանց ներուժին և երկու կողմերի շահերին։ Մենք պետք է մեր փոխգործակցությունը դուրս բերենք զուտ դիվանագիտական ձևաչափից և այն տարածենք նաև հանրային և մասնավոր ոլորտներում։ Մեր երկրների ժողովուրդների միջև շփումների խորացումը էական ազդեցություն կունենա համագործակցության ամրապնդման վրա։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմավարությունը հարևան պետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում ուղղված է՝ լարվածության ցանկացած դրսևորումներից զերծ ռազմավարական գործընկերության ձևավորմանը։

• О чём договорились Гаджиев и Санаи в Тегеране?
Помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев посетил Иран.
Как сообщает Armenia.Az, информацию распространило посольство Азербайджана в Иране.
О чём договорились Гаджиев и Санаи в Тегеране? - Подробности важных  переговоров
Х.Гаджиев встретился с советником президента Ирана Мехди Санаи и провел обмен мнениями по вопросам двусторонних отношений и регионального сотрудничества.
Как уточняют иранские СМИ, во время встречи была подчёркнута необходимость расширения двусторонних отношений между Азербайджаном и Ираном.
Хикмет Гаджиев, прибывший в Тегеран по приглашению политического советника президента Ирана Мехди Санаи, подтвердил решимость своей страны развивать всесторонние отношения с Исламской Республикой Иран. Он заявил: «Азербайджанская Республика заинтересована в расширении политических, экономических и культурных связей с Исламской Республикой Иран на основе добрососедства, без каких-либо ограничений и в интересах обеих сторон. Ключевым аспектом двусторонних отношений является укрепление взаимного доверия и устранение возможных недоразумений».
Помощник президента Азербайджана особо подчеркнул, что со стороны Азербайджана не исходит и не будет исходить никакой угрозы Ирану.
В свою очередь, Санаи отметил, что Азербайджан — не просто важный и ценный сосед для Исламской Республики Иран, но и страна, с которой Иран связывают глубокие исторические, родственные и дружеские узы. Он добавил:
«Текущий уровень двусторонних отношений не соответствует их потенциалу и интересам обеих сторон. Нам необходимо вывести взаимодействие за рамки исключительно дипломатического формата и распространить его также на общественную и частную сферы. Углубление контактов между народами наших стран окажет значительное влияние на укрепление сотрудничества. Стратегия Исламской Республики Иран в отношениях с соседними государствами, включая Азербайджан, направлена на формирование стратегического партнёрства, свободного от каких-либо проявлений напряжённости».
Санаи также отметил, что объём торгово-экономических связей между двумя странами остаётся недостаточным и подчеркнул необходимость активного привлечения граждан и делового сообщества к их развитию:
«Для этого необходимо разработать и реализовать масштабные экономические и торговые проекты, которые позволят активнее вовлекать предпринимателей и инвесторов. У наших стран имеются все возможности и необходимые платформы для создания прочных экономических связей, приносящих взаимную выгоду обеим сторонам».