• Թբիլիսին պատրաստ է մոդերատորի դեր ստանձնել Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններում
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով վրացական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլին իր հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Վրաստանի անկեղծ ցանկությունն ու պատրաստակամությունն է անել հնարավոր ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար, որպեսզի վստահ լինի, որ տարածաշրջանը խաղաղ է, կայուն և բարգավաճ:
Հուսով ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հաշտության պայմանագիրը ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար և թույլ կտա հասնել խաղաղության և կայունության։ Վրաստանն իր հերթին պատրաստ է այդ ուղղությամբ համագործակցել հարևանների հետ»։
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել էր, որ Թբիլիսին պատրաստ է մոդերատորի դեր ստանձնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների առաջխաղացման գործում։

30 Января 2025 - 11:01
Как передает Armenia.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом сказала министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили на пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном в Ереване.
«Хочу отметить, что Грузия хочет быть реальным фасилитатором для укрепления мира и стабильности в регионе. И однозначно мы выразим готовность облегчить мирный процесс, который идет между нашими соседними странами», — сказала Бочоришвили.
Она выразила надежду, что мирный договор будет содержать пункты, которые исходят из интересов обоих сторон: только это позволит обеспечить стабильность в регионе.
Ранее о том, что Тбилиси готов взять роль модератора в продвижении переговоров между Арменией и Азербайджаном заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.