• Ակտաուի ավիավթարի հետաքննություն. Բոզումբաևը հայտարարություն է արել
Ակտաուի մոտ AZAL-ի ինքնաթիռի կործանման հետաքննության նախնական արդյունքները՝ կարող են հրապարակվել արդեն հաջորդ շաբաթ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ ղազախական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտարարել է՝ Ղազախստանի փոխվարչապետ Կանատ Բոզումբաևը։
«Հանձնաժողովն աշխատում է։ Թռիչքի ռեժիմի և աուդիո պարամետրերը սահմանվում են, ու որոշակի եզրակացություններ կարվեն: Եվ հարազատները պետք է ստուգեն ձայները, որպեսզի տեսնեն, որ իրականում դրանք օդաչուներ են և այլն։ Կարծում եմ՝ հաջորդ շաբաթ տրանսպորտի նախարարությունը կհրապարակի որոշակի մասը։ Քանի որ վթարի օրվանից 30 օրվա ընթացքում ԻԿԱՕ-ն (Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպություն-խմբ.) խորհուրդ է տալիս: Դժվարություններ կան, բայց մենք պետք է հասցնենք դրան»,- ասել է Բոզումբաևը:
Կործանված ինքնաթիռի սև արկղերն ամբողջությամբ վերծանվել են Բրազիլիայում և վերադարձվել Ղազախստան, նշել է փոխվարչապետը։
Հիշեցնենք, որ Բաքվից Գրոզնի թռչող AZAL6i մարդատար ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել դեկտեմբերի 25-ին` Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ։ Ինքնաթիռում գտնվող 67 մարդկանցից 38-ը զոհվել է, 29-ը ողջ է մնացել։

• Расследование авиакрушения в Актау: Бозумбаев сделал заявление
Предварительные результаты расследования крушения самолета AZAL вблизи Актау могут быть обнародованы уже на следующей неделе.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на казахстанские СМИ, об этом сказал вице-премьер Казахстана Канат Бозумбаев.
«Комиссия работает. Параметры режима полета и аудио накладываются, и будут сделаны определенные выводы. И родственники должны проверить голоса, что это на самом деле пилоты и т.д. Думаю, на следующей неделе предварительная часть будет опубликована Министерством транспорта. Потому что в течение 30 дней со дня авиапроисшествия ИКАО (Международная организация гражданской авиации — ред.) рекомендует. Есть сложности, но должны уложиться», — сказал Бозумбаев.
Черные ящики потерпевшего крушение борта полностью расшифрованы в Бразилии и возвращены в Казахстан, отметил вице-премьер.
Напомним, что пассажирский самолет AZAL, выполнявший рейс Баку — Грозный, потерпел крушение 25 декабря вблизи города Актау в Казахстане. Из 67 человек на борту 38 погибли, 29 выжили.