• ԱՀ խորհրդարանը TURKPA-ի շրջանակներում բնապահպանական կրթության մասին օրենքի նախագիծ է պատրաստել
Միլլի Մեջլիսի կողմից TURKPA-ի շրջանակներում մշակված «Բնապահպանական կրթության և բնակչության իրազեկման մասին» օրենքի նախագիծը կքննարկվի համապատասխան հանձնաժողովի առաջիկա նիստում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում TURKPA անդամ խորհրդարանների առողջապահական հանձնաժողովների նախագահների երկրորդ նիստի ժամանակ հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի ապարատի սոցիալական օրենսդրության բաժնի ղեկավար Ադիլ Վելիևը։
Նրա խոսքով, նախագիծը նպատակ ունի նպաստել անդամ երկրներում բնապահպանական կրթությանն ու իրազեկության բարձրացմանը, հատկապես երիտասարդ սերնդի շրջանում:
Վելիևը հավելել է, որ կանխատեսումների համաձայն՝ մինչև 2050 թվականը երկրագնդի բնակչության մոտ 70%-ը կապրի քաղաքներում, ինչը չափազանց արդիական է դարձնում շրջակա միջավայրի վրա ուրբանիզացիայի բացասական ազդեցության նվազեցման հարցը։ «Ժամանակն է առաջնահերթություն տալ այնպիսի նպատակների, ինչպիսիք են քաղաքային բնակչության առողջության պաշտպանությունը, զբաղվածության ապահովումը, կանաչ գոտիների տարածքի ավելացումը և թափոնների կառավարումը: Այս նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ է բնապահպանական կրթություն և դաստիարակում, ինչպես նաև կադրերի վերապատրաստում այս ոլորտում», - ասել է նա:

22 Января 2025 - 14:17
Законопроект «Об экологическом образовании и просвещении населения», подготовленный Милли Меджлисом в рамках ТЮРКПА, будет обсужден на предстоящем заседании соответствующей комиссии.
Как передает Armenia.AzReport, об этом сообщил руководитель отдела социального законодательства аппарата Милли Меджлиса Адиль Велиев на втором заседании председателей комитетов по здравоохранению парламентов-членов ТЮРКПА в Баку.
По его словам, проект преследует цель внести вклад в деятельность по экологическому образованию и просвещению населения государств-членов, особенно подрастающего поколения.
Велиев добавил, что согласно прогнозам, к 2050 году около 70% населения мира будет жить в городах, что делает вопрос снижения негативного воздействия урбанизации на окружающую среду крайне актуальным. «Пришло время определить приоритетными такие цели, как охрана здоровья городского населения, обеспечение занятости, увеличение площади зеленых зон, управление отходами. Для реализации этих целей необходимо экологическое образование и воспитание, а также подготовка кадров в этой области», — сказал он.