• Ադրբեջանը ներկրել է շուրջ 2 մլրդ դոլարի ավտոմեքենա
2024 թվականին Ադրբեջանը տարբեր նշանակության 91 838 ավտոմեքենա է ներկրել՝ 1 մլրդ 844,157 մլն ԱՄՆ դոլարի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Մաքսային պետական կոմիտեին, դա համապատասխանաբար 4,3%-ով պակաս է 2024 թ. և 9,7%-ով ավելի 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։
Տարվա ընթացքում 10 և ավելի մարդ տեղափոխելու համար նախատեսված շարժիչային տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն աճել է 2,5 անգամ՝ հասնելով 405 միավորի (68,065 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ), իսկ մարդատար ավտոմեքենաների և հիմնականում ուղևորների փոխադրման համար նախատեսված այլ շարժիչային տրանսպորտային միջոցների ներկրումը նվազել է 6,5%-ով և կազմել 82,434 միավոր (1 մլրդ 566,604 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ):
Այդ ավտոմեքենաներից 26,197-ը (679,49 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ) հիբրիդային շարժիչով մեքենաներ են, իսկ 3,027-ը (121,606 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ) էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցներ:

22 Января 2025 - 09:53
В 2024 году Азербайджан импортировал 91 838 автомобилей различного назначения на сумму 1 млрд 844,157 млн долларов США.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Государственный таможенный комитет, это соответственно на 4,3% меньше и на 9,7% больше, чем за аналогичный период 2023 года.
За год импорт моторных транспортных средств, предназначенных для перевозки 10 или более человек, увеличился в 2,5 раза до 405 единиц (на сумму 68 065 млн долларов США), а импорт легковых автомобилей и других моторных транспортных средств, предназначенных в основном для перевозки пассажиров, снизился на 6,5% до 82 434 единиц (на сумму 1 млрд 566,604 млн долларов США).
Из этих автомобилей 26 197 (на сумму 679,49 млн долларов США) - транспортные средства с гибридным двигателем, а 3 027 (на сумму 121,606 млн долларов США) - транспортные средства с электрическим двигателем.