16 Հունվարի 2025 - 13:36
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում ճանապարհային ենթակառուցվածքները վերականգնելու նպատակով ընթանում են 3382,6 կմ ընդհանուր երկարությամբ 45 ավտոճանապարհների նախագծման ու կառուցման աշխատանքները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը նշված ճանապարհներից 1076,1 կմ-ը հանրապետական նշանակության են, 2306,5 կմ-ը՝ տեղական նշանակության։
Մինչ օրս ամբողջությամբ ավարտվել է 315,9 կմ ընդհանուր երկարությամբ 7 ավտոճանապարհի շինարարությունը, մասամբ ավարտվել է մեկ նախագծի շինարարությունը (39,7 կմ երկարությամբ Շուքյուրբեյլի-Ջաբրայիլ-Հադրութ ավտոճանապարհի 24,2 կմ երկարությամբ հատվածը):
Պետական ծրագրին համապատասխան՝ ներքին ճանապարհների կառուցման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում 8 քաղաքներում՝ Շուշայում, Աղդամում, Ֆիզուլիում, Գուբադլիում, Զանգիլանում, Քալբաջարում, Ջեբրայիլում և Լաչինում:

16 Января 2025 - 12:17
В целях восстановления дорожной инфраструктуры на освобожденных территориях Азербайджана ведется проектирование и строительство 45 автомобильных дорог общей протяженностью 3382,6 км.
Как сообщает Armenia.Az, из указанных дорог 1076,1 км имеют республиканское значение, 2306,5 км — местное значение.
До настоящего времени полностью завершено строительство 7 автомобильных дорог общей протяженностью 315,9 км, частично завершено строительство одного проекта (участок в 24,2 километра автодороги Шюкюрбейли-Джебраил-Гадрут протяженностью 39,7 км).
В соответствии с Государственной программой осуществляются работы по строительству внутренних дорог в 8 городах — Шуша, Агдам, Физули, Губадлы, Зангилан, Кяльбаджар, Джебраил и Лачин.
Кроме того, в соответствии с распоряжением президента Азербайджана ведутся строительные работы на 8 автомобильных доргах в 8 селах и 6 межрайонных автодорогах.
На сегодняшний день завершено строительство 28 тоннелей протяженностью 59,6 км, 392 мостов протяженностью 8339,1 метра и 9 виадуков протяженностью 1695 метров.