• ԱԱՀ. Հայաստանը պետք է վերջ տա ռասիզմին և պայմաններ ստեղծի ադրբեջանցիների վերադարձի համար
Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքը դատապարտել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հունվարի 15-ի անհիմն և զրպարտչական հայտարարությունը, որում ասվում է, որ իբր Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում հայերի դեմ անօրինական գործողություններ են կատարվել։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համայնքի մեկնաբանության մեջ նշվում է, որ հայտարարության տոնայնությունը ինքնին հիշեցնում է Հայաստանի հռետորաբանությունը Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմից առաջ։
«Առաջին հերթին պետք է ընդգծել, որ էթնիկ զտումներ իրականացրել է Հայաստանը։ 1993-ին նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտնի ելույթը, ում նախագահությունը համընկավ ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի տարիների հետ, ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ ադրբեջանցիների դեմ էթնիկ զտումները Հայաստանի պետական քաղաքականության բաղադրիչն են։ Ավելին, Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում խոստովանեց նաև, որ Ադրբեջանի ԽՍՀ-ից հայերի արտագաղթը կազմակերպվել է հենց Հայաստանի կողմից։ Այս ամենը վկայում է, որ Երևանը նպատակ ուներ արմատախիլ անել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության պրակտիկան և Հայաստանը դարձնել մոնոէթնիկ պետություն։ Զրպարտչական և ատելությամբ լցված հայտարարություններ անելու փոխարեն Հայաստանի կառավարությունը պետք է վերջ դնի ռասիզմին, պայմաններ ստեղծի արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի համար և այնտեղ վերականգնի բազմազգ միջավայրը»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

• ОЗА: Армения должна положить конец расизму и создать условия для возвращения азербайджанцев
Община Западного Азербайджана осудила необоснованное и клеветническое заявление Министерства иностранных дел Армении от 15 января, в котором утверждается, что в Азербайджанской ССР якобы были допущены противоправные действия в отношении армян.
Как передает Armenia.Az, в комментарии общины отмечается, что сам тон заявления напоминает риторику Армении до II Карабахской войны.
«Прежде всего, необходимо подчеркнуть, что этнические чистки проводила Армения. Известное выступление в 1993 году бывшего президента Левона Тер-Петросяна, период правления которого пришелся на годы оккупации азербайджанских земель, еще раз подтвердило, что этнические чистки в отношении азербайджанцев были составляющей государственной политики Армении. Более того, в своем выступлении Тер-Петросян также признал, что эмиграция армян из Азербайджанской ССР была организована самой Арменией. Все это доказывает, что Ереван был нацелен на искоренение практики мирного сосуществования двух народов и превращение Армении в моноэтническое государство. Вместо того, чтобы выступать с клеветническими и пропитанными ненавистью заявлениями, правительство Армении должно положить конец расизму, создать условия для возвращения западных азербайджанцев и восстановить там мультиэтническую среду», — говорится в комментарии.