16 Հունվարի 2025 - 11:40
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ելույթ է ունեցել Գլխավոր ասամբլեայում, որտեղ ներկայացրել է կազմակերպության առաջնահերթությունները 2025 թվականի համար։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի կայքին։
«Կլիմայի ֆինանսավորման վերաբերյալ COP29-ի համաձայնագիրը պետք է ամբողջությամբ իրականացվի։
Մենք կնպաստենք ածխածնի արտանետումների գնագոյացմանն ու հանածո վառելիքի սուբսիդավորումը աստիճանաբար վերացնելու միջոցառումների իրականացմանը:
Եվ մենք կաջակցենք COP29-ի և COP30-ի նախագահություններին ամուր ճանապարհային քարտեզ մշակելու համար՝ մոբիլիզացնելու տարեկան 1,3 տրիլիոն դոլար, ինչը անհրաժեշտ է զարգացող երկրներում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործողություններին աջակցելու համար», - ասել է Գուտերեշը:

• Генсек ООН: Соглашение COP29 по финансированию климата должно быть выполнено полностью
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш выступил перед Генеральной ассамблеей, где представил приоритеты организации на 2025 год.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт ООН.
«Соглашение COP29 по климатическому финансированию должно быть выполнено полностью.
Мы будем способствовать реализации мер по установлению цен на выбросы углерода и свертыванию субсидий на ископаемое топливо.
И мы будем поддерживать лидерство председателей СОР29 и СОР30 в разработке надёжной дорожной карты для мобилизации 1,3 триллиона долларов в год, как было согласовано, что необходимо для поддержки мер по борьбе с изменением климата в развивающихся странах», – заявил Гутерриш.