• Հիպեր. ԵՄ-ն աջակցում է՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղություն հաստատելու ջանքերին
Եվրամիությունը պատրաստ է լրացուցիչ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ 2025 թվականին երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԵՄ արտաքին կապերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գլխավոր ներկայացուցիչ Անիտա Հիփերը։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է ակտիվ փոխգործակցությունը երկու կողմերի հետ՝ ներառյալ խորհրդակցությունները կարգավորման գործընթացի, ինչպես նաև 2024 թվականին երկկողմ համագործակցության ոլորտում դրական զարգացումների վերաբերյալ։
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում շարունակել երկխոսությունը և գտնել փոխընդունելի լուծումներ, որոնք հնարավորություն կտան լուծելու իրենց համապատասխան խնդիրները։ Այս ուղերձը վերջերս կրկնել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն՝ Բաքու և Երևան կատարած այցերի ժամանակ, որտեղ հանդիպել է երկու երկրների ղեկավարության հետ։ Նույն ուղերձը կրկնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստան՝ հունվարի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ»,- ասել է Հիփերը։

14 Января 2025 - 11:33
Европейский союз готов в 2025 году оказать дополнительную поддержку Азербайджану и Армении в достижении долгосрочного мира.
Как сообщает Armenia.Az, об этом главный представитель Евросоюза по внешним связям и вопросам безопасности Анита Хиппер заявила в интервью армянским СМИ.
Она отметила, что ЕС продолжает активное взаимодействие с обеими сторонами, включая консультации по процессу нормализации, а также по позитивным событиям 2024 года в сфере двустороннего сотрудничества.
«Призываем стороны продолжить диалог и найти взаимоприемлемые решения, которые позволят решить их соответствующие проблемы. Данное послание недавно повторила спецпредставитель ЕС Магдалена Гроно во время своих визитов в Баку и Ереван, где она встретилась с руководством двух стран. То же самое послание было подтверждено президентом Европейского совета Антониу Коштой 9 января во время телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым», - заявила Хиппер.
По ее словам, ЕС приветствует все усилия, направленные на установление прочного мира между Баку и Ереваном.
Она добавила, что в Брюсселе высоко оценивают позитивный прогресс, достигнутый между сторонами в переговорах, и надеются, что 2025 год принесет больше положительных результатов на благо всего населения региона. «ЕС готов оказать дополнительную поддержку обеим сторонам», - подчеркнула Хиппер.