14 Հունվարի 2025 - 12:18
Օպերատիվ գործողությունների արդյունքում պետականանվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է Վրաստանի քաղաքացի Ագիլ Ասլանովին և Ադրբեջանի քաղաքացի Ջեյհուն Իսմայիլովին, ովքեր ահաբեկչություն էին ծրագրում Ադրբեջանում գործող կրոնական համայնքներից մեկի դեմ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Ագիլ Ասլանովը, ով զբաղվում էր թմրանյութերի մաքսանենգությամբ, 2024 թվականի սեպտեմբերին երրորդ երկիր մեկնելիս հանդիպել է այդ երկրի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ, ովքեր Ագիլ Ասլանովին ցույց են տվել Ադրբեջանում կրոնական համայնքի անդամների լուսանկարները և առաջարկել նրա սպանության համար 200.000 դոլար:
Ագիլ Ասլանովին ի սկզբանե հանձնարարվել էր հավաքել և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին փոխանցել համայնքի այս անդամի վերաբերյալ անհրաժեշտ հետախուզական տվյալներ, ինչի համար նրան տրվել է 2000 դոլար կանխավճար:
Առաջադրանքը կատարելու համար Բաքու ժամանած Ագիլ Ասլանովը և Ջեյհուն Իսմայիլովը, որին նա հավաքագրել էր ծրագրված հանցագործությանը մասնակցելու համար, հավաքել են կրոնական համայնքի անդամի, նրա բնակության և աշխատանքի վայրի մասին տվյալներ և բջջային հավելվածի միջոցով դրանք ուղարկել օտարերկրյա հետախուզական ծառայության ներկայացուցչին:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 28, 214.2.1, 274, 276 հոդվածներով, Ագիլ Ասլանովի և Ջեյհուն Իսմայիլովի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։

14 Января 2025 - 09:38
В результате оперативных мероприятий Службой государственной безопасности задержаны гражданин Грузии Агиль Асланов и гражданин Азербайджана Джейхун Исмаилов, планировавшие террористический акт против члена одной из религиозных общин, действующих в Азербайджане.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении СГБ.
Согласно сообщению, Агиль Асланов, занимавшийся контрабандой наркотиков, в сентябре 2024 года, находясь в поездке в третьей стране, встретился с сотрудниками спецслужб этой страны, которые показали Агилю Асланову фотографии члена религиозной общины в Азербайджане и предложили за его убийство вознаграждение в 200 тыс. долларов.
Агилю Асланову первоначально было поручено собрать и передать сотрудникам спецслужб необходимые разведданные об этом члене общины, за что ему был предоставлен аванс в размере 2 тыс. долларов.
Прибывший в Баку для выполнения задания Агиль Асланов и Джейхун Исмаилов, которого он привлек к участию в планируемом преступлении, собрали информацию о члене религиозной общины, данные о его месте жительства и месте работы, и отправили их посредством мобильного приложения представителю иностранной спецслужбы.
По факту возбуждено уголовное дело по статьям 28, 214.2.1, 274, 276 и другим статьям Уголовного кодекса, в отношении Агиля Асланова и Джейхуна Исмаилова судом избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.