13 Հունվարի 2025 - 18:09
2025 թվականին նախատեսվում է պետբյուջեից 27 մլն մանաթ հատկացնել Ղարաբաղի և Թուրք-ադրբեջանական բուհերին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին «Ադրբեջանի ուսուցիչ» թերթին ասել է՝ Ադրբեջանի գիտության և կրթության փոխնախարար, «Մարդկային կապիտալի և կրթության» աշխատանքային խմբի ղեկավար Քենան Քերիմզադեն։
Նա նշել է, որ ընթացիկ ուսումնական տարին նշանավորվել է երկրի բարձրագույն կրթական համակարգում մի շարք նոր բուհերի բացմամբ։
«Ղարաբաղի համալսարանն իր գործունեությունը սկսել է 2024/25 ուսումնական տարում։ Այս ուսումնական տարում բուհի բակալավրիատ է ընդունվել 1104 ուսանող, իսկ ընդունելության պլանը կատարվել է 98,5%-ով։ Համալսարան ընդունված ուսանողներից 101-ը հավաքել է ավելի քան 600 միավոր, իսկ 385-ը՝ ավելի քան 500 միավոր։ Համալսարանի այս տարի աշխատանքն ապահովելու համար պետբյուջեից նախատեսված է հատկացվել 17 մլն մանաթ։ Ղարաբաղի համալսարանում ենթակառուցվածքների կառուցման աշխատանքները արագ տեմպերով շարունակվում են:
Նախագահի համապատասխան հրամանագրով հաստատվել է՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության գիտության և կրթության նախարարության և Թուրքիայի Հանրապետության բարձրագույն կրթության խորհրդի միջև Թուրք-ադրբեջանական համալսարան (ԹԱՀ) ստեղծելու մասին փոխըմբռնման հուշագիրը»։ 2024/25 ուսումնական տարում ԹԱՀ-ն ներկայումս ունի 83 ուսանող, ովքեր կրթություն են ստանում այնպիսի մասնագիտությունների գծով, ինչպիսիք են՝ համակարգչային տեխնիկան, արդյունաբերական ճարտարագիտությունը և սննդի ճարտարագիտությունը: 2025 թվականին պետբյուջեից նախատեսված է հատկացնել 10 մլն մանաթ՝ բուհի գործունեությունը ապահովելու և ուսանողների ընդունելությունը ավելացնելու համար»,- ասել է փոխնախարարը։

13 Января 2025 - 16:28
В 2025 году Карабахскому и Турецко-азербайджанскому университетам из государственного бюджета планируется выделить 27 млн манатов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил газете «Азербайджанский учитель» заместитель министра науки и образования Азербайджана, руководитель рабочей группы по «Человеческому капиталу и образованию» Кенан Керимзаде.
Он отметил, что текущий учебный год ознаменовался открытием ряда новых вузов в системе высшего образования страны.
«В 2024/25 учебном году начал свою деятельность Карабахский университет. В этом учебном году в бакалавриат вуза были приняты 1 104 студента, а план приема выполнен на 98,5%. Из числа поступивших в университет студентов 101 набрал более 600, а 385 – более 500 баллов. Для обеспечения деятельности университета в текущем году в госбюджете предусмотрено 17 млн манатов. Высокими темпами продолжаются работы по строительству инфраструктуры в Карабахском университете.
Соответствующим указом Президента был утвержден «Меморандум о взаимопонимании между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Советом высшего образования Турецкой Республики по созданию Турецко-азербайджанского университета (ТАУ)». В начавшем свою работу в 2024/25 учебном году ТАУ в настоящее время 83 студента получают образование по таким специальностям, как «компьютерная инженерия», «промышленная инженерия» и «пищевая инженерия». В 2025 году на обеспечение деятельности университета и увеличение приема студентов в государственном бюджете предусмотрено 10 млн манатов»,– сказал замминистра.