13 Հունվարի 2025 - 10:51
Այս մասին հայտնի է դարձել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպան Ֆաիգ Գուլիևի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընթացիկ հարցեր։ Այս համատեքստում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի առաջիկա պաշտոնական այցին Ադրբեջան, ինչպես նաև երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի անցկացմանը Բաքվում», - ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Նախարարն ընդգծել է Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը, որոնք ընդգրկում են ոլորտների լայն շրջանակ։
Ինչպես նշվել է, զրույցի ընթացքում բարձր են գնահատվել առևտրի, տնտեսական, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում հաջող համագործակցության արդյունքները։
Առանձին քննարկվել են տարածաշրջանի կայուն և խաղաղ զարգացման ապահովման հարցեր։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել առավել խորացնել ռազմավարական գործընկերությունը և էլ ավելի մեծ թափ հաղորդել դրան։

13 Января 2025 - 10:51
Об этом стало известно в ходе ее встречи с послом Азербайджанской Республики в Грузии Фаигом Гулиевым.
«В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки дня. В этом контексте особое внимание было уделено предстоящему официальному визиту главы грузинского внешнеполитического ведомства в Азербайджанскую Республику, а также проведению в Баку 10-го заседания Межгосударственной комиссии по экономическому сотрудничеству между двумя странами», - говорится в сообщении МИД Грузии.
Министр подчеркнул стратегический характер отношений между Грузией и Азербайджаном, охватывающих широкий спектр направлений.
Как отмечается, в ходе беседы были высоко оценены результаты успешного сотрудничества в торгово-экономической, транспортной и энергетической сферах.
Отдельно обсуждались вопросы обеспечения стабильного и мирного развития региона. Обе стороны выразили готовность к дальнейшему углублению стратегического партнерства и приданию ему еще большей динамики.