10 Հունվարի 2025 - 11:37
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտնում է պակիստանյան The News International հրատարակությունը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների։
«Պակիստանն ակտիվորեն ձգտում է ընդլայնել իր ներգրավվածությունը Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ իր «Կենտրոնական Ասիայի տեսլական» քաղաքականության շրջանակներում և ամրապնդում է կապերը Հարավային Կովկասի կարևոր երկրների հետ: Այս ռազմավարությանը հետևելով, վարչապետ Շահբազ Շարիֆը փետրվարի երրորդ շաբաթվա ընթացքում կայցելի Ադրբեջան և Ուզբեկստան»,- նշում է հրատարակությունը։
Նրա խոսքով, այցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին կուղեկցեն փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար սենատոր Մուհամմադ Իսհակ Դարը, մի շարք դաշնային նախարարներ և գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ։
«Իրազեկ աղբյուրների համաձայն՝ Պակիստանը նախատեսում է այցի ընթացքում մի շարք համաձայնագրեր կնքել՝ ուղղված երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացմանը»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

• Шариф посетит Азербайджан: Исламабад планирует заключить ряд соглашений с Баку
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает пакистанское издание The News International со ссылкой на осведомленные источники.
«Пакистан активно стремится к расширению взаимодействия с центральноазиатскими государствами в рамках своей политики «Видение Центральной Азии» и укрепляет связи со значимыми странами Южного Кавказа. Следуя этой стратегии, премьер-министр Шахбаз Шариф посетит Азербайджан и Узбекистан в третью неделю февраля», — отмечает издание.
По его данным, в ходе визита главу правительства будут сопровождать вице-премьер и министр иностранных дел сенатор Мухаммад Исхак Дар, ряд федеральных министров и представители бизнес-сообщества.
«По словам информированных источников, в рамках визита Пакистан планирует заключить несколько соглашений, направленных на развитие экономического сотрудничества между двумя странами», — говорится в публикации.
После Азербайджана премьер-министр Пакистана отправится в Узбекистан с двухдневным визитом. В ходе этой поездки он предложит использовать порт Карачи для транзитной торговли, а также подпишет ключевые торговые соглашения.