• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը պատասխանել է Փաշինյանի մտացածին պնդումներին
Արեւմտյան Ադրբեջանի հարցը ոչ թե տարածքային, այլ մարդու իրավունքների խնդիր է։ Մենք բազմիցս արտահայտել ենք հարգանք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ։ Ինչ վերաբերում է «Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինին, ապա մենք ընդգծում ենք, որ այն հիմնված է պատմական փաստերի վրա և մեր կողմից օգտագործվում է ինքնորոշման իրավունքի շրջանակներում։ Աշխարհագրական ու պատմական հարցերի շուրջ բանավեճերով զբաղվելու փոխարեն՝ Հայաստանի իշխանությունն ավելի լավ կլիներ իր դիրքորոշումն արտահայտեր ըստ էության։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ՝ կապված Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության հետ։
«Նիկոլ Փաշինյանի սահմանափակող պայմանը, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական երկխոսություն արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի հարցով կարող է իրականացվել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, սխալ է։ Արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի համար պայմանների ստեղծումը Հայաստանի պարտավորությունն է, որը բխում է միջազգային իրավունքից և մարդու իրավունքներից։ Երեւանը, անկախ Բաքվի հետ երկկողմ հարաբերությունների բնույթից, պետք է անվերապահորեն պայմաններ ստեղծի արեւմտյան ադրբեջանցիների՝ այն երկրի օրինական բնակիչների վերադարձի համար, որն այժմ կոչվում է Հայաստան։ Երկխոսությունն արհեստականորեն հետաձգելը կամ պայմանավորելը հակասում է մարդու իրավունքներին և չի նպաստում խաղաղության հասնելուն։ Ցանկանում ենք ընդգծել, որ այս առումով երկխոսության հիմնական ուղղությունը այն ձևաչափն է, որը վարվելու է Հայաստանի կառավարության և Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի միջև։
Մենք կոչ ենք անում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության հաստատման համար, պայմաններ ստեղծել արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի համար և այդ նպատակով երկխոսություն սկսել մեր համայնքի հետ»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

• Община Западного Азербайджана ответила на вымышленные претензии Пашиняна
Вопрос Западного Азербайджана — не территориальный, а вопрос прав человека. Мы неоднократно выражали уважение территориальной целостности и суверенитета Армении. Что касается термина «Западный Азербайджан», то подчеркиваем, что он основан на исторических фактах и используется нами в рамках права на самоидентификацию. Вместо того, чтобы вступать в полемику на географические и исторические темы, правительство Армении лучше выразило бы свою позицию по существу.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии Общины Западного Азербайджана касательно сегодняшнего заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Ограничительное условие Никола Пашиняна о том, что межгосударственный диалог между Арменией и Азербайджаном по вопросу возвращения западных азербайджанцев может быть проведен после подписания мирного договора, ошибочно. Создать условия для возвращения западных азербайджанцев — это обязательство Армении, вытекающее из международного права и прав человека. Ереван, не зависимо от характера двусторонних отношений с Баку, должен безоговорочно создать условия для возвращения западных азербайджанцев – законных жителей страны, которая сейчас называется Арменией. Искусственно откладывать диалог или обуславливать его чем-то противоречит правам человека и не способствует достижению мира. Подчеркнем, что основным направлением диалога в этом плане является формат, который будет вестись между правительством Армении и Общиной Западного Азербайджана.
Мы призываем премьер-министра Никола Пашиняна приложить усилия для установления мира и сотрудничества в регионе, создать условия для возвращения западных азербайджанцев и начать с этой целью диалог с нашей общиной», — говорится в комментарии.