• Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն՝ Էրիթրեայի ջրերում ադրբեջանական նավերի կալանման մասին
2024 թվականի նոյեմբերի 7-ին Caspian Marine Services B.V.-ի ադրբեջանական մասնաճյուղի կողմից շահագործվող և Ադրբեջանի պետական դրոշի ներքո նավարկող CMS Pəhləvan, CMS İgid և CMS-3 նավերը Սուեզի ջրանցքի ուղղությամբ դեպի Աբու Դաբի (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) շարժվելիս եղանակի վատթարացման պատճառով հարկադիր մուտք են գործել Էրիթրեայի Պետության տարածքային ջրեր:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով՝ այդ նավերը կալանվել են Էրիթրեայի համապատասխան գերատեսչության կողմից, ինչը այդ կառույցը հիմնավորել է իր տարածքային ջրերը չարտոնված հատումներով։ Այդ նավերի անձնակազմի 18 անդամները Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ են։
«Հենց որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկություն ստացավ տեղի ունեցածի մասին, հարցը վերցվեց վերահսկողության տակ»,- ասել է Այխան Հաջիզադեն։

08 Января 2025 - 12:47
7 ноября 2024 года корабли CMS Pəhləvan, CMS İgid и CMS-3, эксплуатируемые азербайджанским филиалом компании Caspian Marine Services B.V. и плывущие под государственным флагом Азербайджана, во время следования с направления Суэцкого канала в Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты) из-за ухудшения погодных условий совершили вынужденный заход в территориальные воды Государства Эритрея.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
По его словам, указанные суда были задержаны профильным ведомством Эритреи, которое обосновало это несанкционированным пересечением ее территориальных вод. 18 членов экипажа на данных кораблях являются гражданами Азербайджанской Республики.
«Как только в Министерство иностранных дел Азербайджана поступила информация о произошедшем, вопрос был взят под контроль», — сообщил Айхан Гаджизаде.