• Իլհամ Ալիև. Մենք միշտ Թուրքիայի կողքին ենք
Հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում նախագահ Իլհամ Ալիևը կիսվել է՝ իր տեսակետներով Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ պետության ղեկավարն ասել է. «Սիրիայում փոփոխություններ են տեղի ունեցել, և այս առումով Թուրքիայի և Սիրիայի նոր կառավարության միջև հարաբերությունները, իհարկե, մեզ շատ են ուրախացնում։ Որովհետև Սիրիան Թուրքիային սահմանակից երկիր է, և ցանկացած երկիր ցանկանում է կայուն իրավիճակ տեսնել իր սահմաններին։
Նախագահն ընդգծել է, որ Թուրքիայի մյուս բոլոր սահմաններում նույնպես պետք է տեղ չլինի ահաբեկչության համար։ «Մենք՝ որպես Թուրքիայի դաշնակիցներ, միշտ նրանց կողքին ենք՝ ցանկացած ձևով, և դա գիտի թուրքական կողմը»,- հավելել է պետության ղեկավարը։
Միաժամանակ, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ մեր դիրքորոշումը իսրայելա-պաղեստինյան հարցում նույնպես մնում է անփոփոխ։

08 Января 2025 - 10:26
В интервью местным телеканалам 7 января Президент Ильхам Алиев поделился своими взглядами на процессы на Ближнем Востоке.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства сказал: «В Сирии произошли изменения, и в связи с этим отношения между Турцией и новым правительством Сирии, конечно, нас очень радуют. Потому что Сирия – страна, граничащая с Турцией, и любая страна хочет видеть стабильную ситуацию у своих границ.
Президент подчеркнул, что на всех других границах Турции также не должно быть места терроризму. «Мы, как союзники Турции, всегда рядом с ними в любой форме, и турецкая сторона это знает», - добавил глава государства.
В то же время Президент Азербайджана заявил, что наша позиция по израильско-палестинскому вопросу также остается неизменной.