08 Հունվարի 2025 - 11:05
Նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հերթական անգամ խորհուրդներ է տվել հայկական կողմին.
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ պետության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ խաղաղ պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր պայմանները նույնպես կընդունվեն։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ եթե Հայաստանին պետք չէ խաղաղ պայմանագիր, ապա դա պետք չէ նաև մեզ։ Մենք կարող ենք ապրել և վարել մեր քաղաքականությունը նույնիսկ առանց այն ստորագրելու։
Հայկական կողմին խորհուրդ տալով ուշադիր կշռադատել ամեն ինչ, այդ թվում՝ աշխարհում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները, Ադրբեջանի նախագահը հավելել է. «Նրանց մտերիմ ընկերները խայտառակ կերպով հեռանում են քաղաքական ասպարեզից։ Երեկ լուրեր հասան, որ Հայաստանի և Փաշինյանի մտերիմ ընկեր պարոն Թրյուդոն ստիպված է եղել հրաժարական տալ։ Սա այն երկիրն է, որը Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո բուռն հակաադրբեջանական դիրք է գրավել, և Ֆրանսիայից հեռու չի գնացել։ Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, ի՞նչ է հիմա այնտեղ տեղի ունենում քաղաքական դաշտում։ Բոլորը տեսնում են դա»:

08 Января 2025 - 09:30
Президент Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 7 января еще раз дал советы армянской стороне.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства выразил надежду на то, что все условия Азербайджана относительно мирного договора также будут приняты. Президент Ильхам Алиев сказал, что если Армении не нужен мирный договор, то он не нужен и нам. Мы и без его подписания можем жить и проводить свою политику.
Посоветовав армянской стороне хорошо взвесить все, в том числе и геополитические изменения в мире, Президент Азербайджана добавил: «Их близкие друзья с позором сходят с политической арены. Вот вчера пришло известие о том, что близкий друг Армении и Пашиняна господин Трюдо был вынужден уйти в отставку. Эта та страна, которая во время и после Второй Карабахской войны заняла ярую антиазербайджанскую позицию, и она недалеко ушла от Франции. Что касается Франции, то что сейчас там происходит на политической арене? Это видят все».