• ԻԿԱՕ-ն պատրաստ է ուղարկել իր փորձագետին՝ Ակտաուի մոտ տեղի ունեցած վթարի հանգամանքները հետաքննելու համար
28 Դեկտեմբերի 2024 - 15:11
Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ICAO) պատրաստ է ուղարկել իր փորձագետին՝ Ակտաուի մերձակայքում ադրբեջանական Embraer E-190 ինքնաթիռի վթարի հանգամանքները հետաքննելու համար, հայտնում են ղազախական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով ընկերության հաղորդագրությունը։
Իր հայտարարության մեջ ԻԿԱՕ-ն հիշեցրել է՝ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին կոնվենցիայի (Չիկագոյի կոնվենցիա) Հավելված 13-ը և կոչ է արել անդամ պետություններին՝ ապահովել լիարժեք համագործակցություն համապարփակ և անկախ հետաքննության իրականացման համար:
«Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային ստանդարտները նախատեսում են անկախ հետաքննություն՝ բոլոր շոշափված պետություններին հրավերով։ Հետաքննողներից պահանջվում է հավաքել բոլոր համապատասխան տեղեկությունները միջադեպի վերաբերյալ և ներկայացնել փաստերի հաշվետվություն, ինչպես նաև բացահայտել անվտանգության հնարավոր գործոնները կամ սպառնալիքները, որոնք կարող էին հանգեցրել այս ողբերգությանը: Բացի այդ, նրանց կոչ է արվում առաջարկել համապատասխան միջոցներ՝ իրենց բացահայտումների հիման վրա անվտանգության բարելավման համար: Քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության ապահովման շահերից ելնելով` ԻԿԱՕ-ն պատրաստ է աջակցել հետաքննությանը` միջազգային հետաքննության թիմին որպես դիտորդ ուղարկելով ԻԿԱՕ-ի փորձագետին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը նաև կոչ է արել բոլոր շահագրգիռ պետություններին և ծառայություններ մատուցողներին՝ պահպանել բոլոր կարևոր տեղեկություններն ու գրառումները և ապահովել լիարժեք համագործակցություն հետաքննության ընթացքում:
«Հետաքննությանը մասնակցելու իրավունք ունեն այն պետությունները, որոնք կապված են օպերատորի, ինքնաթիռի գրանցման, դրա նախագծման և արտադրության (ներառյալ շարժիչների) հետ, ինչպես նաև այն պետությունները, որոնց քաղաքացիները զոհվել կամ ծանր վիրավորվել են:
Հավելված 13-ի համաձայն, հետաքննությունը պետք է ուղղված լինի բացառապես ապագա վթարների և միջադեպերի կանխարգելմանը` անվտանգության տվյալների և տեղեկատվության հավաքագրման և վերլուծության միջոցով: Հավելված 13-ը պահանջում է, որ նախնական զեկույցը պատրաստվի վթարից հետո 30 օրվա ընթացքում, իսկ վերջնական հաշվետվությունը հրապարակվի 12 ամսվա ընթացքում: ICAO-ի դերը հետաքննությանն աջակցելու մեջ կապահովի, որ այն լինի մանրակրկիտ և հաշվի կառնի բոլոր հնարավոր գործոնները, որոնք նպաստել են այս աղետին՝ ապագայում նմանատիպ ողբերգությունները կանխելու համար», - հավելել են կազմակերպությունում։

• ИКАО готова направить своего эксперта для расследования обстоятельств крушения под Актау
Международная организация гражданской авиации (ИКАО) готова направить своего эксперта для расследования обстоятельств крушения под Актау самолета Embraer E-190 авиакомпании Azerbaijan Airlines, сообщают казахстанские СМИ со ссылкой на сообщение компании.
В своем заявлении ИКАО напомнила о приложении 13 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикагской конвенции), а также призывает государства-члены оказывать полное содействие в проведении всестороннего и независимого расследования.
«Международные стандарты гражданской авиации предусматривают проведение независимого расследования с приглашением всех затронутых государств. Расследователи обязаны собрать всю релевантную информацию о происшествии и представить отчет о фактах, а также выявить возможные факторы безопасности или угрозы, которые могли привести к этой трагедии. Кроме того, они призваны рекомендовать соответствующие меры по улучшению безопасности на основе своих выводов. В интересах обеспечения безопасности и охраны гражданской авиации ИКАО готова оказать поддержку расследованию, направив эксперта ИКАО в качестве наблюдателя в международную команду расследователей», — говорится в сообщении.
Также организация призвала все заинтересованные государства и поставщиков услуг сохранить всю важную информацию и записи, а также оказывать полное содействие в ходе расследования.
«Право на участие в расследовании имеют государства, связанные с оператором, регистрацией воздушного судна, его проектированием и производством (включая двигатели), а также государства, граждане которых погибли или получили серьезные травмы.
Согласно приложению 13, расследование должно быть направлено исключительно на предотвращение будущих аварий и инцидентов путем сбора и анализа данных и информации по безопасности. Приложение 13 предписывает подготовку предварительного отчета в течение 30 дней после аварии, а итоговый отчет должен быть опубликован в течение 12 месяцев. Роль ИКАО в поддержке расследования обеспечит его тщательность и учет всех возможных факторов, способствовавших этой катастрофе, чтобы предотвратить подобные трагедии в будущем», — добавили в организации.