• Ալիևը՝ վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի մասին. Մենք պատասխան չենք ստացել Հայաստանից
Նախագահ Իլհամ Ալիևը «Россия сегодня» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում պատմել է՝ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների մասին, հայտնում է AZERTAC-ը։
Պետության ղեկավարն ասել է, որ 1980-ականների վերջին - 1990-ականների սկզբին այնտեղից արտաքսված Հայաստանից ներգաղթյալների համայնքը, մոտ 300 հազար ադրբեջանցի, պաշտոնապես դիմել է Հայաստանի ղեկավարությանը, որպեսզի նրանց համար էլ նման պայմաններ. ստեղծվեն վերադարձի, վերաինտեգրման համար։
«Այն, որ 1990-ականների սկզբին նրանց արտաքսել են այնտեղից, չի նշանակում, որ նրանք վերադառնալու իրավունք չունեն։ Մենք դեռ պատասխան չենք ստացել Հայաստանի ղեկավարությունից, թե ինչպես են նրանք տեսնում՝ ադրբեջանցիների վերաինտեգրման գործընթացը իրենց պատմական հողերում»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

• Алиев о возвращении депортированных азербайджанцев: Мы не получили ответа от Армении
Президент Ильхам Алиев в интервью генеральному директору Международного информационного агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву рассказал об азербайджанцах, изгнанных из Армении, сообщает АЗЕРТАДЖ.
Глава государства сказал, что община выходцев из Армении, которые были депортированы оттуда в конце 1980-х – начале 1990-х годов, порядка 300 тысяч азербайджанцев, обратилась официально к руководству Армении с тем, чтобы и для них были созданы такие условия для возвращения, для реинтеграции.
«То, что они были депортированы оттуда в начале 1990-х годов, не говорит о том, что у них нет прав вернуться. Мы до сих пор не получили ответа от руководства Армении, как они видят процесс реинтеграции азербайджанцев на их исторические земли», - добавил Президент Азербайджана.