• Ֆրանսիացի ուսանողներին պատմել են Ադրբեջանի մշակութային դիվանագիտության մասին
Փարիզում՝ Քուայ Բրանլի թանգարանում ուսանողների համար՝ «Մշակութային ժառանգության իրավունք» խորագրով կոլոքվիում է անցկացվել:
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, կոլոքվիումի շրջանակներում՝ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանատան խորհրդական Նիգյար Հուսեյնովան պատմել է՝ մեր երկրի պատմության, հնագույն ու հարուստ մշակութային ժառանգության մասին։ Նիգյար Հուսեյնովան ֆրանսիացի ուսանողներին տեղեկացրել է՝ «Բաքվի գործընթաց» նախաձեռնության մասին, որ այս նախաձեռնությունը վերածվել է՝ միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության ամրապնդման և խթանման համար համաշխարհային հարթակի ողջ աշխարհում։
Անդրադառնալով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների արդյունավետությանը` Նիգյար Հուսեյնովան ընդգծել է, որ ի տարբերություն 1954 թվականի «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի, ադրբեջանական հողերում պատմամշակութային հուշարձանները ոչնչացվել են հայկական օկուպացիայի ժամանակ։
Նիգար Հուսեյնովան պատմել է նաև, որ չնայած որոշ երկրների լայնածավալ և ծրագրված զրպարտչական արշավին, Ադրբեջանին հաջողվել է պատմական արդյունքների հասնել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանում։ Մասնավորապես, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել՝ կորուստնների և վնասների հատուցման հիմնադրամի գործարկման, Փարիզի համաձայնագրի 6-րդ հոդվածի և 300 միլիարդ դոլարի նոր հավաքական քանակական նպատակի շուրջ։ Նիգյար Հուսեյնովան ընդգծել է, որ բոլոր վերը նշվածները կօգնեն զարգացող երկրներին՝ պայքարել կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ։

• Французским студентам рассказали о культурной дипломатии Азербайджана
В Париже в музее Quai Branly прошел коллоквиум для студентов под названием «Право на культурное наследие».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в рамках коллоквиума советник посольства Азербайджана во Франции Нигяр Гусейнова рассказала об истории, древнем и богатом культурном наследии нашей страны. Нигяр Гусейнова проинформировала французских студентов об инициативе «Бакинский процесс», о том, что данная инициатива превратилась в глобальную платформу для укрепления и продвижения межкультурного и межрелигиозного диалога во всем мире.
Коснувшись эффективности конвенций ЮНЕСКО, Нигяр Гусейнова подчеркнула, что вопреки конвенции от 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта», во время армянской оккупации памятники истории и культуры на азербайджанских землях были разрушены.
Нигяр Гусейнова также рассказала, что несмотря на масштабную и спланированную клеветническую кампанию некоторых стран, Азербайджану удалось добиться исторических результатов на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). В частности, были достигнуты договоренности о начале работы Фонда возмещения потерь и ущерба, о 6-й статье Парижского соглашения, о новой коллективной количественной цели в 300 млрд долларов. Нигяр Гусейнова подчеркнула, что все перечисленное поможет развивающимся странам бороться с последствиями изменения климата.