• Էկոհամակարգի վերականգնում Ղարաբաղում վայրի բնություն է բաց թողնվել կենդանիների և ձկների հազվագյուտ տեսակներ
10 Դեկտեմբերի 2024 - 20:05
Օկուպացիայից ազատագրված հողերում կենսաբազմազանության ընդլայնման և էկոհամակարգերի վերականգնման միջոցառումների շրջանակում՝ Ջաբրայիլի շրջանի վայրի բնություն է բաց թողնվել 33 ջեյրան, Լաչինի շրջան՝ 5 բազե, 10 կաքավ և 4 արևելյան կովկասյան քարայծ:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության բաժնի ղեկավար Քենան Քերիմլին՝ Խանքենդիում բնապահպանական հարցերով աշխատանքային խմբի նիստում ։
«Բեզոարյան այծերին Քելբեջարի շրջանի տարածք վերադարձնելու նպատակով՝ Գյոյգոլի ազգային պարկից Մուրովդաղի ուղղությամբ բաց է թողնվել 3 այծ։ Բացի այդ, ազատագրված տարածքների ջրավազան են բաց թողնվել ավելի քան 1,15 միլիոն իշխանի և այլ ձկնատեսակների ձուկ»,- հայտնել է Քենան Քերիմլին։

• Восстановление экосистем в Карабахе: в дикую природу выпущены редкие виды животных и рыб
В рамках мер по расширению биоразнообразия и восстановлению экосистем на освобожденных от оккупации землях, в дикую природу Джебраильского района выпущено 33 джейрана, на территорию Лачинского района - 5 соколов, 10 куропаток и 4 восточно-кавказских тура.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил начальник отдела Министерства экологии и природных ресурсов Кянан Керимли на заседании рабочей группы по экологическим вопросам в Ханкенди.
«В целях реинтродукции безоаровых козлов на территорию Кяльбаджарского района из Гёйгёльского национального парка в направлении Муровдага были выпущены 3 козла. Кроме этого, в водоемы на освобожденных территориях выпущено свыше 1,15 млн мальков форели и других видов рыб», — сообщил Кянан Керимли.