• Վուգար Քերիմովը՝ Ղարաբաղում Ազգային պարկի բացման ժամկետների մասին
Հաջորդ տարի նախատեսվում է բացել նոր Ազգային պարկ, որը ստեղծվում է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։ Դրա ստեղծման նպատակն է՝ պաշտպանել բուսական և կենդանական աշխարհի անհետացող տեսակները:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է՝ էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Վուգար Քերիմովը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային պարկը կներառի՝ Շուշայի, Խոջալուի, Աղդերեի և Քելբեջարի շրջանների վարչական տարածքների մի մասը։ Վուգար Քերիմովը հավելել է, որ այդ տարածքներում կան 4 պետական բնական արգելոցներ՝ Արազբոյի, Դաշալթիի, Լաչինի և Գուբադլիի արգելոցները։
«Բացի այդ, ներկայումս մշակվում է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում՝ «Գարագյոլ» և «Բասիտչայ» արգելոցների աշխատանքները վերականգնելու վերաբերյալ նախագիծ»,- ասել է Վուգար Քերիմովը:

09 Декабря 2024 - 12:47
Создаваемый на освобожденных от оккупации территориях новый Национальный парк планируется открыть в следующем году. Целью его создания является защита исчезающих видов флоры и фауны.
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом сообщил заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов.
По его словам, Национальный парк будет включать в себя часть административных территорий Шушинского, Ходжалинского, Агдеринского и Кяльбаджарского районов. Вугар Керимов добавил, что на данных территориях находятся 4 государственных природных заказника - Аразбою, Дашалты, Лачинский и Губадлинский заказники.
«Кроме этого, в настоящее время разрабатывается проект по восстановлению работы Гарагельского и Баситчайского заповедников на освобожденных от оккупации территориях», - рассказал Вугар Керимов.