09 Դեկտեմբերի 2024 - 09:11
Միջազգային խորհրդարանական համաժողովի (ՄԽՀ) մասնակիցները, Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ կատարած այցի շրջանակներում, նախ այցելել են Ֆիզուլիի շրջան։
Ֆիզուլիում պատվիրակությանը դիմավորել են՝ Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչության աշխատակիցները։
Հյուրերը նախ ծանոթացել են Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանին, ապա ժամանել են քաղաքի կենտրոն։
Նրանք տեղեկացվել են՝ 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում Հայաստանի կողմից Ֆիզուլիի շրջանում իրականացված ավերածությունների ու վանդալիզմի, ինչպես նաև ազատագրումից հետո Ադրբեջանի կառավարության կողմից իրականացված և ծրագրված աշխատանքների մասին։ Նշվել է, որ հայ վանդալները թալանել և հողին են հավասարեցրել Ֆիզուլի քաղաքը, ինչպես մյուս օկուպացված քաղաքներն ու գյուղերը, ավերվել են բոլոր տներն ու սոցիալական օբյեկտները, ավերվել են տնտեսությունները։ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակից հետո, ազատագրված տարածքներում սկսվել են լայնածավալ վերականգնման աշխատանքներ։ Սկսվել է նաև նախկին հարկադիր վերաբնակծների վերադարձը հայրենի հողեր, և որոնք բնակեցվում են նոր տներում։

• Участники Международной парламентской конференции посетили Физули
Участники Международной парламентской конференции (МПК) в рамках визита на освобожденные от оккупации территории Азербайджана первым делом посетили Физулинский район.
Как сообщает Report из Физули, делегацию встретили сотрудники специального представительства президента Азербайджана в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах.
Сначала гости ознакомились с Международным аэропортом Физули, затем прибыли в центр города.
Они были проинформированы о разрушениях и актах вандализма, совершенных Арменией в Физулинском районе за 30-летнюю оккупацию, а также о работах, проведенных и планируемых правительством Азербайджана после освобождения. Было отмечено, что армянские вандалы разграбили и стерли с лица земли город Физули, как и другие оккупированные города и села, все дома и социальные объекты были разрушены, хозяйства уничтожены. После победы в Отечественной войне на освобожденных территориях начались масштабные восстановительные работы. Также началось возвращение бывших вынужденных переселенцев на родные земли, которые заселяются в новые дома.