07 Դեկտեմբերի 2024 - 11:21
Շուշայի հռչակագրի ստորագրումը ազդակ հաղորդեց՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ «Պառլամենտարիզմ. ավանդույթներ և հեռանկարներ» թեմայով միջազգային խորհրդարանական համաժողովին մասնակցելու համար այցով մեր երկրում գտնվող՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահ Ֆուադ Օքթայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով համաժողովի կարևորությանը, Գաֆարովան ասել է, որ միջոցառումը նվիրված է՝ երկու երկրների քաղաքական կյանքում խորհրդարանների դերին և փոխադարձ համագործակցության հետագա ամրապնդման խնդիրներին։ Նա գոհունակություն է հայտնել՝ երկու բարեկամ և եղբայրական երկրների միջև բոլոր ոլորտներում հաջող համագործակցության համար։
Հատկապես ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան, որպես եղբայրական երկրներ, ամուր հիմքեր են դրել տարածաշրջանային համագործակցության համար։ Նշվել է, որ երկու պետությունների միասնությունը՝ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության առանցքային գործոնն է։
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի արտաքին կապերի կոմիտեի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել միջոցառման հրավերի և ցուցաբերած հյուրընկալության համար։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի և Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի միջև անցյալ տարի ստորագրված Համագործակցության համաձայնագիրը կարևոր դեր է՝ խաղում երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնման գործում։

• Сахиба Гафарова приняла Фуада Октая
Подписание Шушинской декларации дало импульс дальнейшему расширению отношений между Азербайджаном и Турцией.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова на встрече с делегацией во главе с председателем комитета по внешним связям Великого национального собрания Турции Фуадом Октаем, находящейся с визитом в нашей стране для участия в международной парламентской конференции на тему «Парламентаризм: традиции и перспективы».
Коснувшись важности завтрашней конференции, спикер сказала, что мероприятие посвящено роли парламентов в политической жизни двух стран и вопросам дальнейшего укрепления взаимного сотрудничества. Она выразила удовлетворение успешным сотрудничеством между двумя дружественными и братскими странами во всех сферах.
Особо подчеркивалось, что Азербайджан и Турция, как братские страны, заложили прочную основу для регионального сотрудничества. Было отмечено, что единство двух государств является ключевым фактором стабильности и безопасности в регионе.
Глава комитета по внешним связям Великого национального собрания Турции выразил благодарность за приглашение на мероприятие и оказанное гостеприимство. Он подчеркнул, что подписанное в прошлом году Соглашение о сотрудничестве между Милли Меджлисом Азербайджана и Великим национальным собранием Турции играет важную роль в дальнейшем расширении двусторонних отношений.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по ряду других вопросов, представляющих взаимный интерес.